Bisikletin İnsan Hayatında Meydana Getirdiği Değişiklikler Neler Olmuştur?

25.02.2020 - 21:30

Bisiklet günümüzde yaygın olarak kullanılan bir ulaşım ve spor aracıdır. Bir önceki yüzyıl olan 20. yüzyılda da aktif olarak kullanılmıştır. Bisikletin icadıyla farkına varmasak da hayatımızda birçok şey değişmiştir. Bu yazıda bisikletin insan hayatında meydana getirdiği değişiklikler neler olmuştur hep birlikte göreceğiz.

Konuya girmeden önce günümüze gelene kadar bisikletlerin birçok değişimden geçtiğini hatırlayalım. Bu değişim bugün de devam etmektedir. Bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişikler konusuna başka bir yazıda değinmiştik zaten.

Bir yere yürüyerek gitmek sıkıcı ve yorucu gelirken bisikletle gitmek bazen çok eğlenceli gelmektedir. Dolayısıyla bisiklet hem ulaşım hem de eğlence aracıdır.

Bisikletin insan hayatında meydana getirdiği değişiklikler neler olmuştur

Bisikletin İnsan Hayatında Meydana Getirdiği Değişiklikler

Bisikletin insan hayatında meydana getirdiği değişiklikler şöyle sıralanabilir:

 • İnsanlar daha az enerji harcayarak daha uzun mesafelere gitme imkanı bulmuştur.
 • Aynı zaman içerisinde daha uzak yerlere gitme olanağı meydana gelmiştir.
 • Bisiklet sürmek aynı zamanda eğlenceli bir iş olduğu için yeni bir eğlence alanı doğmuştur.
 • Bisiklet mekanik bir ulaşım aracı olarak motorlu taşıtlara da ilham olmuştur.
 • Bisikletin geliştirilmesi için rekabet doğmuş ve mekanik teknik geliştirilmiştir.
 • Birbirinden farklı birçok bisiklet üreticisi zamanla ortaya çıkmıştır.
 • Birçok yerde bisiklet yolları yapılmıştır.
 • Bisiklet tekerleğini ve diğer parçalarını üreten firmalar ortaya çıkmıştır.
 • Zamanla bisiklet önemli bir spor haline gelmiş ve bisiklet yarışları yaygınlaşmıştır.

Bu değişiklikleri tek tek incelediğimiz zaman bisikletin ne denli önemli bir icat olduğunu görebilmekteyiz.

Günümüzde Bisikletler

Motorlu taşıtlar yaygın değilken bisiklet ulaşım açısından bir devrim yaratmıştır. Çünkü o günlerde eğer elinizde at yoksa daha az yorularak bu denli uzun mesafelere gitmek kolay değildir.

Bisikletin icadından sonra farklı tasarımlar geliştirilmiştir. Bu icat büyük bir ilgi odağı olmuştur. İnsanların daha hızlı gitmeye ve makineyle seyahat etmeye olan inançları da artmıştır. Bu da diğer ulaşım araçları için bir ilham kaynağı olmuştur.

Bugün kurye hizmetlerinde ve emniyet güçlerince kullanılan motosiklet çok önemli bir ulaşım aracıdır. Motosiklet aslında bisikletten esinlenerek ortaya çıkmıştır.

Günümüzde de aslında bisikletler yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin doğu Asya ülkelerinde bisiklet sürme alışkanlığı oldukça yaygındır. Bununla birlikte çocuklar için üretilen bisikletler, dağ bisikletleri, yarış bisikletleri gibi birçok çeşitli bisiklet türü bulunmaktadır. Bunlar da bisiklet sürmeye yeni alternatifler meydana getirmektedir.

Bugün ayrıca bisiklet dışında da mekanik kuvvetle hareket etmemizi sağlayan araçlar bulunmaktadır. Bunların hepsi insanların ulaşım sağlamalarına çeşitli alternatifler olmuştur.


Etiketler:
 • bilgi    
 • Yorumlar
  Yorum Yap