10. Sınıf Biyoloji Konuları

16.09.2019 - 20:20

Biyoloji dersinin sayısal dersler içerisinde anlaşılması en kolay ders olduğunu biliyoruz. Ancak bu biyolojiyi hafife almayı gerektirmez. Çünkü üniversite sınavlarında biyolojiden seçici sorular gelebilmektedir. Bu yazıda biyoloji müfredatının bir parçası olan 10. sınıf biyoloji konuları üzerinde duracağız. Konu listesini elinizde hazır bulundurursanız programı çalışmak anlamında bunun çok faydasını görürsünüz.

Aşağıda konu listesini paylaştık. Ancak konu listesine geçmeden önce 10. sınıf biyoloji müfredatıyla ilgili bazı noktalara kısaca değinelim.

Bu müfredatta gördüğünüz konular ilk etapta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Mitoz ve mayoz bölünme gibi konularda birbirine çok benzeyen kavramlarla karşılaşacaksınız. Ancak konulara iyi çalışırsanız zor bir müfredat olmadığını kendiniz göreceksiniz.

10. sınıf biyoloji konuları

10. Sınıf Biyoloji Konu Listesi

10. sınıf biyoloji konuları listesi aşağıda sıralanmıştır:

1. HÜCRE BÖLÜNMELERİ

  • Mitoz ve Eşeysiz Üreme
  • Mayoz ve Eşeyli Üreme

2. KALITIMIN GENEL İLKELERİ

  • Kalıtım ve Biyolojik Çeşitlilik

3. EKOSİSTEM EKOLOJİSİ VE GÜNCEL ÇEVRE SORUNLARI

  • Ekosistem Ekolojisi
  • Güncel Çevre Sorunları ve İnsan
  • Doğal Kaynaklar ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması

Yukarıdaki listede görüldüğü gibi 10. sınıf biyoloji konuları az sayıda üniteyi içermektedir. Ancak ünitelerin az olması müfredatın boş olduğunu göstermez. Bu yıl üreme konusunu baştan sona detaylı bir şekilde öğrenmekteyiz. Mitoz ve mayoz bölünme konuları iyi öğrenilirse, eşeysiz ve eşeyli üreme arasındaki farklar iyi kavranırsa sonrasında çok rahat edilecektir.

10. Sınıf Biyoloji Müfredatına Nasıl Çalışılmalıdır?

Aslında biyoloji bilimi bir bütündür. Ancak hepsini birden öğrenmek ağır geleceği için müfredatımız bunu yıllara bölmüştür. Fakat konuların birbiriyle yoğun bir ilişkisi vardır. Bu nedenle derslere bütünsel yaklaşmanızı öneriyoruz.

10. sınıf biyolojisini iyi anlamak için hücre gibi biyolojinin temel konularını iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle eğer eksiğiniz varsa kesinlikle yazdan ya da okul başlamışsa hafta sonları 9. sınıf biyoloji konuları üzerinde durmanızı ve eksik konuları tamamlamanızı öneriyoruz.

Yıllar geçtikte insan bazı şeyleri daha iyi anlıyor. Zamanında anlamadığımız birçok şeyi neden anlamadığımızı daha iyi görebiliyoruz. Eğer 10. sınıf biyolojisini anlamıyorsanız size basit bir tüyo verelim. Derste geçen kavramları not edin. Bilmediğiniz kavram kalmasın. Biyolojide anlaşılmayan konuların arkasında genellikle anlaşılmayan kavramlar bulunmaktadır.

Örneğin gen, DNA, alel, kromatin, kromatit, kromozom gibi kavramları yerine oturtmamışsanız dersi kavramakta biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Ancak bunları oturtursanız her şey su gibi akıp gider. Bu nedenle kitaptaki kavram listesine mutlaka bakın. Hatta kitabın sonundaki kavram sözlüğü de size fayda sağlayacaktır.

Neyin ne anlama geldiğini öğrenmek temel hedefleriniz arasında olsun. Bunu yaparsanız şaşırtıcı bir şekilde 10. sınıf biyoloji konuları size daha kolay görünmeye başlayacaktır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap