10. Sınıf Fizik Konuları

16.08.2019 - 14:17

Fizik dersi sayısal öğrencilerinin en çok zorlandığı dersler arasında yer alır. Buna rağmen fizik aslında kolay ve çok zevkli bir derstir. Bu yazıda 10. sınıf fizik konuları üzerinde duracağız. Konu listesini paylaşıp ders çalışma programı yapmanıza kolaylık sağlayacağız.

10. sınıf müfredatında hangi konuyla karşılaşacağınızı bilirseniz önceden daha hazırlıklı olma şansınız da artacaktır. Konu listesinin toplu olarak elinizde olması her zaman avantajdır.

Listeye geçmeden önce 9. sınıf fizik konuları listesini de eksik bilginiz var mı diye kontrol etmenizi öneririz. Çünkü fizik gibi derslerde devamlılık esastır. Bir konuyu bilmek biz fark etmesek de diğer konuyu öğrenmek için temel şarttır. 9. sınıf fizik konuları ise fiziğin temeli sayılmaktadır.

10. sınıf fizik konuları

10. Sınıf Fizik Konuları Listesi

10. sınıf müfredatında yer alan konu listesi aşağıda sıralanmıştır.

1. ELEKTRİK VE MANYETİZMA

 1. Elektrik Akımı, Potansiyel Farkı ve Direnç
 2. Elektrik Devreleri
 3. Mıknatıs ve Manyetik Alan
 4. Akım ve Manyetik Alan

2. BASINÇ VE KALDIRMA KUVVETİ

 1. Basınç
 2. Kaldırma Kuvveti

3. DALGALAR

 1. Dalgalar
 2. Yay Dalgası
 3. Su Dalgası
 4. Ses Dalgası

4. OPTİK

 1. Aydınlanma
 2. Gölge
 3. Yansıma
 4. Düzlem Ayna
 5. Küresel Aynalar
 6. Kırılma
 7. Mercekler
 8. Prizmalar
 9. Renk

Görüldüğü gibi 10. sınıf fizik müfredatı 4 üniteden oluşmaktadır. Bu ünitelerden genellikle ilk ikisi ilk yarıyılda, son ikisi ise ikinci yarıyılda okutulmaktadır.

10. sınıf fizik müfredatında yer alan optik konusundan üniversite sınavında birinci bölümden mutlaka soru gelmektedir. Elektrik ve manyetizma konusunda ise fizikte seçici sorular her sene çıkmaktadır.

10. Sınıf Fiziğine Nasıl Çalışmak Gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 10. sınıf fizik konuları çok büyük öneme sahiptir. Optik ve elektrik gibi fiziğin iki ana konusu bu ünitede yer almaktadır. Ayrıca dalgalar konusu ve kaldırma kuvveti konuları da soru gelen önemli konulardır.

Fizikte hem yazılardan yüksek almak, hem de üniversite sınavı açısından doğru hazırlık yapmak için yapmanız gereken şey bellidir. Konuları detaylı öğrenmeye çalışın. Örneğin optikten aydınlamadan tutun da mercekler ve renk özelliklerine kadar her şey detaylı bir şekilde öğrenmeye çalışın.

Eğer fizik seviyeniz sıfırsa size önce 9. sınıf fizik konularını hızlıca öğrenmeyi tavsiye ediyoruz. Konuları birbiri üzerine inşa etmek çok daha kolay olacaktır.

Bir konuyu detaylı öğrenmek için konuyu önce okumak, sonra önemli yerlerin üzerinden geçerek tekrar okumak, sonra soru çözmek, en son da çözemediğiniz soruların çözümünü birinden öğrenmektir. Öğrenilen bilgiler çok sık unutulduğundan bol tekrar yapmak da bu işin anahtarlarından biridir.

Size her zaman verdiğimiz tavsiyeyi yineleyelim. Hiçbir dersi ve konuyu hafife almayın. Hepsini detaylı öğrenmeye çalışın. Nereden ne soru geleceği asla belli olmuyor. En iyi öğrenciler dahi en basit soruları yanlış yapabiliyor.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap