9. Sınıf Biyoloji Konuları

04.08.2019 - 16:51

Biyoloji dersi sayısal öğrenciler için elbette çok önemli bir derstir. Ancak iş 9. sınıf biyoloji konularına geldiğinde bunda alan ayrımı yapmamız söz konusu değildir. Sayısal, sözel, eşit ağırlık dahil olmak üzere bütün öğrenciler için 9. sınıf konuları ortak öneme sahiptir. Bu yazıda 9. sınıf biyoloji konuları listesi vereceğiz. Burada amaç sene boyunca karşılaşacağınız konuları toplu halde görmektir.

Konuları toplu halde görmek, daha iyi hazırlanmanıza ve sistemli olmanıza olanak sağlayacaktır.

9. sınıf biyoloji konuları

İlgili yazı: 9. sınıf fizik konuları

9. Sınıf Biyoloji Konu Listesi

9. sınıf biyoloji müfredatı konu listesi aşağıdaki gibidir.

1. YAŞAM BİLİMİ BİYOLOJİ

  1. Biyoloji ve Canlıların Ortak Özellikleri
  2. Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler

2. HÜCRE

  1. Hücre
  2. Hücresel Yapılar ve Görevleri

3. CANLILAR DÜNYASI

  1. Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması
  2. Canlı Alemleri ve Özellikleri

Görüldüğü gibi 9. sınıf müfredatı 3 ana üniteden oluşmaktadır. Bu ünitelerin her biri 2 bölümden oluştuğuna göre 6 konu vardır diyebiliriz. Genellikle bu konularda ilk üçü birinci dönem, son üçü ise ikinci dönem okutulur.

9. Sınıf Biyolojisinin Önemi

Dersleri ayırırken şu önemli bu önemsiz demek elbette güçtür. Ancak 9. sınıf biyoloji konuları en önemli biyoloji konularıdır diyebiliriz. Çünkü daha sonraki yıllarda öğreneceğiniz her bilgi buradaki konuların üzerine inşa edilecektir.

Örneğin hücresel yapıyı anlamadan hücresel solunum konusunu iyi anlayamayız. Ya da hücre organellerini tanımadan fotosentez ve solunum reaksiyonlarını çok iyi anlayamayız. İlerleyen konularda bu özellik mantarlar aleminde görülmez dendiği zaman canlıları kafamızda sınıflandırıyor olabilmemiz gerekir.

9. sınıf eğitim programında biyoloji açısından biz şunları öğreniriz. Biyolojiyi tanırız, canlıların temeli olan hücreyi öğreniriz. Hücreyi oluşturan organik maddeleri tanırız. Bir de canlıları sınıflandırmayı öğreniriz.

Eğer bu temeli iyi atarsak daha sonraki süreçte de biyoloji bilgisini ilerletmemiz çok daha kolay olacaktır. Bir öğrenci ben biyoloji anlayamıyorum dediği zaman ona genellikle 9. sınıf konularına çalış şeklinde tavsiyede bulunuruz.

Biyoloji dersi fen neti yapmak isteyenlerin işlem yapmadan, hesap kitaba girmeden, salt bilgiyle başarılı olabilecekleri bir alandır.

9. Sınıf Biyoloji Nasıl Çalışılır?

9. sınıf müfredatının biyoloji açısında ne kadar önemli olduğunu söyledik. Şimdi de bu alanda nasıl başarılı olabileceğimize kısaca değinelim.

  • Öncelikle bu yıl göreceğiniz biyoloji konuları çok temel olduğu için dersi çok dikkatli dinleyin.
  • Biyolojide en çok bilgi bilen en başarılı olur. Bu nedenle konuları öğrenirken detaycı olun.
  • Konuları çalışırken not alın ve kendi notlarınızı çıkarın. Aklınızda kalan tek cümlelik bilgileri özellikle not etmeye çalışın.
  • Son olarak detaylı öğrendiğiniz konuların daha da üstüne giderek basitten zora doğru çeşitli seviyelerde soru çözün.

Bu anlattıklarımız basit gelse dahi iyi uyguladığınızda kesinlikle çok faydasını göreceksiniz. Biyoloji dersinin avantajlarından biri öğrenmek için sadece kitaba ihtiyacınız olmasıdır. Anlamadığınız bir şeyi tekrar tekrar okursanız mutlaka belli bir aşamadan sonra kavrayacaksınız.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap