Ders Çalışamıyorum

04.10.2015 - 09:29

ders çalışamıyorum

Öğrencilerin sınav döneminde veya normal okul döneminde yaygın karşılaştıkları bir problem ders çalışamamaktır. Bazen öyle ruh haline girersiniz ki ders çalışanız hiç gelmez. Ders çalışamıyorum ne yapmalıyım, sınavı kazanamayacağım galiba gibi soruları kendinize sorar durursunuz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bu oldukça yaygın bir problemdir. Bu ilk defa sizin başınıza gelmedi. Birçok aday bu sorunla dönem dönem karşılaşmaktadır. Sabır gösterip yazının tamamını okur ve daha önemlisi de okuduklarınızı uygularsanız bu sorunu aşabilirsiniz. Şöyle düşünün, hasta oldunuz ve doktora gittiniz. Sizin gibi birçok hasta daha önce o doktora gitmiştir. Doktor sizin hastalık belirtilerinize bakıp size uygun reçeteyi yazar. Ancak reçete yazmadan önce yapması gereken hastalığınızın nedenlerini ve belirtilerini tespit etmektir. Biz de temel olarak bunu yaparak başlayacağız. Yani neden, sonuç ve çözüm şeklinde adım adım ilerleyeceğiz.

Ders Çalışamama Nedenleri

Her sonucun bir nedeni olduğu gibi ders çalışamamanın da nedenleri vardır. Bu nedenleri ortadan kaldırıp yerine yeni şeyler koyduğumuzda ders çalışamama sorunu da ortadan kalkmış olur.

Ders çalışamamanın en önemli nedeni ders çalışma ortamının uygun olmamasıdır. Normal durumda oturması rahat bir sandalye ve düz bir masada ders çalışmak gerekir. Televizyon gibi dikkat dağıtıcı şeylerin olması ders çalışma ortamını berbat eder. Temiz, özenli, sadece bir çalışma ortamı, beyaz ışıkla aydınlatılmış ve insanı ders çalışmaya sürükleyici olmalıdır. Bunu halledemezseniz kesinlikle dikkatiniz dağılır.

Diğer bir neden ise enerji düşüklüğüdür. Ders çalışma sürecinde insanlar çok sık enerji düşüşü yaşar ve acıkırlar. Bunun sonucunda da kilo alırlar. Aldıkları kilolar uyku ihtiyacını arttırır ve hantallığa neden olur. Bunun için çok acıkmadan, seyrek ve kontrollü beslenmek şarttır. Anlık enerjinizi bir anda yükseltip ardından halsizliğe neden olan şekerli yiyeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Daha detaylı bir inceleme için sınav döneminde beslenme yazısını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. İyi bir beslenme alışkanlığıyla dikkat dağınıklığına da çözüm bulabilirsiniz. Ders çalışma sırasında aklınıza başka planların gelmesine izin vermeyin. Çok fazla plan yapmak planları gerçekleştirecek zamanı size bırakmaz. Bu konuda da dikkatli olun.

Ders çalışamamanın diğer bir nedeni ise motivasyon eksikliğidir. Çoğu insan çalıştığı dersten fayda sağlayacağını bilse bile bunu benliğine kabul ettiremez. Yani ders çalışma sonucu elde edilecek güzel sonuçları insan kendine inandıramaz. Boşuna yapıyormuş hissi uyanır. Bir de sınav vaktinin aslında ne kadar yakın odluğunu bilse bile dinlenmek isteyen beyin ona yalan söyler ve sınava çok var hissi uyandırır.  Bu etkenler ders çalışamamanın en önemli nedenleridir. Sorunu bilmek çözümü de kolaylaştırır.

Yukarıda bahsedilen nedenler en temel ders çalışamama nedenleridir. Bunları ortadan kaldırmakla işe başlayın. Ancak bu süreci hızlı atlatın. Bazı öğrenciler ders çalışma ortamı hazırlamayı bekleyip haftalar kaybediyor. Bu kadar vaktiniz yok. Beyninizin size oyun oynamasına izin vermeyin. Beyniniz ve bedeninize siz hükmetmelisiniz, onlar size değil. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap