Sıfırdan Fizik Öğrenmek

23.07.2015 - 16:09

sıfırdan öğrenmek

Bu yazıda fizik konusunda temel bilgiye dahi sahip olmadığı halde başarı göstermek isteyen öğrencilere yardımcı olacağız. Fizik dersi konusunda ön yargılı, yapamayacağını düşünen, gözünde büyüten, fizik çok zor diyen herkes bu yazıyı mutlaka okusun.

Fizik Zor Değildir

Size fizik dersiyle ilgili bilmeniz gereken şeyleri bu yazıda öğreteceğiz. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki fizik zor değildir. Aksine çok keyifli bir alandır. Yaşadığımız dünyana meydana gelen her olayın fizik dersinde bir karşılığı vardır.

Bir kere bir şeyler öğrenmeye başladınız mı gerçek hayatla kıyaslamalara gitmeye başlarsınız ve kendinizi oldukça kültürlü hissedersiniz. Fizik dersinde zorlanan öğrencilerin çoğunun problemi fizikten değil de matematikten kaynaklanıyor. Temel cebirsel işlemler, bazı açı değerlerinin sinüs ve kosinüs değerleri, temel geometrik bağıntılar fizikte işlem yapmak için kesinlikle bilmeniz gereken şeylerdir. Aksi taktirde fizik sorularında kalem oynatamazsınız. Bu da size aslında çok zevkli olan fizik dersini zor gibi gösterir.

Nasıl Fizik Çalışılır?

Fizik dersinde soru sormak çok önemlidir. Fiziğin matematikten farkı olayların soyut olmamasıdır. Mesela bir cisim yere düşüyorsa neden düşüyor? Işık tümsek aynada neden kırılıyor gibi soruların cevabı fizik bilgisini oluşturur. Bu nedenle içine bir defa girdiniz mi hepsi birbiriyle bağlantılı bilgileri öğrenmekten kendinizi alamazsınız. Dersten korkmak yerine dersi sevmeye çalışın.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da şudur. Fizik dersinde aslında ne var? Derse sıfırdan başlıyorsanız bahsettiğimiz temel matematik bilgisini hallettikten sonra yapmanız gereken şey fiziğin neyi incelediğini, hangi bölümleri olduğunu vs öğrenmeniz gerekir. Mesela mekanik deyince fiziğin hangi dalı aklınıza geliyor?

İnsan bilmediğine düşman olur derler ya sizin de fiziği tanımanız bu derse olan düşmanlığınızı ve endişelerinizi giderecektir. Dersle ilgilenirken neler öğrendiğinizi sürekli kurcalayın. İlk başta size çok fazla formül varmış gibi gelecek ama öğrendikçe o formüllerin çoğunun birbirinin aynısı gereksiz formüller olduğunu fark edeceksiniz. Daha ileri seviyede ise formülleri kendiniz 5 saniyede elde edebileceksiniz. İşte başarıyı da bundan sonra bekleyin. Aceleci olmayın fakat öğrenmek için ısrarcı olun.

Fizik bilmeyenlerin farkında olmadığı temel şeylerden biri ise fizik dersinde bilginin birikimli ilerliyor olması. Yani fizikte bir konuyu bilmekten ziyade bir bölümü bilmek mümkündür. Mesela hareket, dinamik, kuvvet, hız gibi mekaniğin alt dalları komple birbirinin içine girmiş haldedir. Ya hepsini bilirsiniz ya da hiç birini bilmezsiniz. Ama bu durum gözünüzü korkutmasın. Bir defa öğrenmeye başladınız mı birbirleriyle bağlantılı olmaları işinize gelir. Elde ettiğiniz bilgileri kullanarak daha sonraki bilgilere erişmek çok daha kolay olacaktır.

Öğrencilerin bir diğer yaptığı şey ise fizik dersinde inatçı olmamaktır. Gerçekten de hiç bilmeyen insanlar için bazı temel kavramları öğrenmek biraz zaman alabilir. Ama ısrarcı olup bir şeyler kaparsanız zor olmadığını fark edersiniz. Sıfırdan başlayanların dikkat etmesi gereken temel hususlar bunlar. Bunun dışında daha farklı bakış açısı kazanmak için fizik dersinde başarı adlı yazıyı da okuyabilirsiniz. 


Etiketler:
  • fizik    
  • dersler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap