Sınav Döneminde Beslenme

11.07.2015 - 00:13

sınav döneminde beslenme

Eskilerin bir sözü vardır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye. Bu söz kesinlikle doğrudur. Araştırmalar da etkili çalışan bir zihin için sağlıklı bir bedene ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Eğer kalıtsal bir rahatsızlığınız yoksa iyi beslenerek sınava hazırlık döneminde daha başarılı olabilirsiniz. Beslenme gibi insan hayatının çok önemli bir bölümünü kaplayan bir olayı sakın hafife almayın. Özellikle sınav döneminde gençler atıştırmalık hızlı yemekler yemekte. Aynı zamanda ders başında uzun süre hareket etmeden oturunca da kilo almak çok daha kolay oluyor. Sınav döneminde hızlı kilo alma daha çok uyku ihtiyacına neden oluyor. Bir şekilde döngüsel bir süreçle kilolar arttıkça artıyor. Sınava hazırlık döneminde beslenmeye dikkat etmek gereksiz kilo almadan, sağlıklı bir bedende daha iyi ders çalışabilmek demek. Sınav dönemindeki beslenmenizi takviye edecek birkaç öneriyi paylaşalım.

Araştırmalar gösteriyor ki beyin aktivitesi ciddi miktarda enerji harcamaya neden oluyor. Bu da ders çalışma sırasında yoğun bir şekilde acıkmayı beraberinde getiriyor. Eğer yanı başınızda meyve, çikolata, meyve suyu gibi şeyler varsa bunları çok tüketiyorsunuz. Bunların hepsi şeker içerdiğinden ağzınıza değdiği andan itibaren vücudu insülin üretmek için uyarıyor. Kana salınan insülün ise kan şekerini hızlı bir şekilde düşürerek tekrar acıkmanıza neden oluyor. Sık sık yemek yemek zaten sindirim sistemini sürekli uyaran gereksiz bir şey. Diyetisyenlerin sempatik görünmek ve para kazanmak için uydurdukları ara öğün saçmalığına inanmayın. Beslenmenizi tam öğünler şeklinde yapın. Günde 2 öğün veya yetmezse 3 öğün idealdir. İyi bir kahvaltı, öğleden sonra öğle yemeği ve akşama doğru akşam yemeği iyi bir beslenme düzenidir. Uzun yıllar boyunca insanoğlu kendi ihtiyacına göre bu sistemi geliştirmiştir. Sınava hazırlık döneminde şekerli yiyeceklerden özellikle uzak durmalısınız. Beslenmenizi beyin aktivitenizi geliştirecek şekilde protein ve vitaminler açısından zenginleştirmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise çok basit. Sınava hazırlanan öğrenciler için genel geçer bir beslenme programı (belirli bir sağlık problemleriniz yoksa) şu kuralları içermelidir:

  • Ekmeği oldukça az yiyin.
  • Su ve ayran dışındaki soğuk içeceklerden kesinlikle uzak durun.
  • Sık sık yemek yemeyin. İyice acıkınca sofraya oturun.
  • Kuruyemiş tüketin. Akşam yemeğinden 1 saat sonra bir avuç ceviz, fındık, fıstık ve badem yiyebilirsiniz. Ders çalışma döneminde özellikle ceviz oldukça fayda sağlayacaktır size.
  • Yemek yerken acele etmeyin. Üç dakika yemeği erken bitirmek sizi kurtarmaz.
  • Yeteri miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Peynir, yumurta ve süt ürünlerini mutlaka tüketin.
  • Yeterince vitamin almak için her gün mutlaka bir mevsim salatası yiyin.
  • Aşırı yemekten kaçının.

Bu kuralları içeren bir beslenme programı sınav döneminde zihninizin daha iyi çalışmasına olanak sağlayacaktır. Belirli bir süre iyi beslenince kendinizi daha sağlıklı hissedecek ve başarılı olma konusunda bir adım öne geçeceksiniz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap