Kariyer Planı İçin 10 Tavsiye

04.07.2015 - 11:34

kariyer planı

Doktor Randall S. Hansen kariyer planı yapacaklara yardım etmek amacıyla tavsiyelerini 10 başlık altında topladı. Biz de sizlere kariyer planı yapma açısından profesyonel bir bakış açısını sunmak için bu tavsiyeleri sunuyoruz. Kariyer planının hayatın başında bir kez yapılıp bağlı kalınan bir şey olduğunu sanmayın. Eğer öyle olsaydı planınızdan sapmanız çok kolay olurdu. Aksine, kısa süreli planlar uygulamak açısından çok daha verimli olabilmektedir. Bu kısa dönemli planları birleştirseniz uzun dönemde başarılı bir kariyer elde edebilirsiniz. İşte doktor Hansen’in önerileri.

Kariyer planınızı her yıl güncelleyin. Her yıl yaptığınız şeyler vardır. Doğum günü kutlamak, dişçiye kontrole gitmek, tatile çıkmak gibi. İşte kariyer planı da her sene düzenli yapılması gereken bir etkinliktir.

En son yaptığınız plandan bu yana neler yaptığınıza bakın. Sistemli olmak her aman daha iyidir. Yıllık planlar yapacaksınız ve plan yaptığınız tarihi bir yere not edeceksiniz. Sonra bir sonraki plana başlamadan ne kadarını başardığınızı veya başaramadıysanız nedenlerini göreceksiniz. Böylece bir sonraki planınız daha tutarlı olabilecektir.

Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri öğrenin. Kendini tanımak, yetenek ve ihtiyaçlarını bilmek başarılı bir kariyerin ilk adımıdır. Bu nedenle kendinizi tanımaya çalışın. Kişilik gelişmelerinizi takip edin ve kendinize önem verin.

Vaktinizi nasıl geçirdiğinizi inceleyin. Hobilerinizi, vakit geçirmekten keyif aldığınız etkinlikleri, sıkılmadığınız şeyleri düşünün. Günün büyük kısmını nasıl geçiriyorsunuz. Bu size kendinizi tanımanız için bir fırsat sunacaktır.

Geçimişteki başarılarınızı inceleyin. Geçmişteki başarılar size yeni başarılar için ilham ve güç verecektir. Bunları irdelemeyi ihmal etmeyin.

Başarılarınızı not edin. Kariyer planınıza koyduğunuz hedefleri başardığınızda bunu başarı hanesine yazın. Bir profesyonel her şeyi yazıya döker. Başarı hanenizde başarılar arttıkça onlara yenisini eklemek için daha hevesli olacaksınızdır.

Yeteneklerinizi keşfedin. Sadece istediklerinizi bilmek yetmez. Yapmakta mahir olduğunuz şeyleri de bilmelisiniz. Sakın hiçbir şeye yeteneğim yok demeyin. Herkesin vardır. Hiç beklemediğiniz bir özelliğiniz sizi farklı yerlere götürebilir.

Kariyer hedefleri belirleyin. Sonuçta ulaşmak istediğiniz hedefleri düzenleyin. Onları sıkça inceleyin.

Eğitim fırsatlarını keşfedin. İnsanoğlu eğitildikçe yükselen bir değere sahiptir. Hiçbir zaman eğitimi hafife almayın. Sadece okul eğitimi olarak düşünmeyin eğitimi. Size herhangi bir yetenek kazandıracak yeni bir bilgi gördüğünüzde ona hemen sarılın. Sakın öğrenmekten geri durmayın.

Gelecek hakkında araştırma yapın. Gelecekte nerede olabileceğinizi düşünün. Böylelikle şimdiden geleceğe hazırlanmak sizi öne geçirecektir. Bilgisayar mühendisliği bölümüne giren bir insan bilgisayarlar hakkında önceden çok bilgi edinmişse mesleğini daha iyi sevecektir. Bu nedenle geleceğinizi araştırın.


Etiketler:
  • başarı    
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap