Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.09.2014 - 12:39

ideal tercih

İnsanın hayatını belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi insanın yaptığı tercihlerdir. Hayatın her aşamasında tercih yapmak durumundayız. Tercih yaparken genellikle birkaç seçenek karşımıza çıkar. Bizim için en önemlisi bu seçenekler arasından bizim için en uygununu tercih edebilmektir.

Hayatımızın ilk yıllarından yaptığımız tercihler bizi iyi veya kötü bir yerlere taşır. Sonuçta vardığımız her nokta daha önce yaptığımız bütün tercihlerin toplu sonucudur. Doğru tercih dediğimizde de aklımıza yine birçok etken gelmektedir. Örneğin, üniversite için bölüm seçmeyi ele alalım. Bizi doğru seçeneğe götürecek temel faktör nedir? Para, kariyer, rahat bir yaşam, iyi bir eğitim, manevi bir doygunluk veya hayallerimizin peşinden gitmek… Bu faktörleri çoğaltabiliriz.

Tabi ki herkesin öncelikli faktörü de farklıdır. Ancak bir faktörü düşünürken ötekinden tamamen vazgeçmemiz doğru olmaz. Çünkü yaşadığımız hayat birden çok mekanizmanın işlediği bir döngüdür. Bu durumda yapmamız gereken her faktörü, bizim için öncelik derecesine göre, toplu olarak ele almaktır.

İdeal Tercih Nasıl Yapılır?

Doğru tercih ya da ideal tercih dediğimiz şey birden çok etkende, beklentilerimizin en çok karşılandığı seçenektir. Üniversite sınavlarına girdiğinizi ve iyi bir bölümde okumak istediğinizi varsayalım. İsim sahibi bir üniversitenin kötü bölümlerinden birine girmek veya isimsiz bir üniversitenin iyi bir bölümünde okumak mı iyidir? Diyelim ki bu iki tercih arasında kaldınız. O zaman taşıyacağınız etikete mi yoksa taşıyacağınız vasıflara mı önem verdiğinize göre değişir tercihiniz. Öğrenciler böyle seçenekler arasında sıklıkla ikilemde kalmaktadırlar. Bu durumda en çok görülen eksiklik bilgi ve tecrübe eksikliğidir.

Tercihle yüz yüze olan aday, tercih edeceği şeyi daha tecrübe etmediği için neyin önemli olup olmadığını fark edemiyor olabilir. Yine örnek üzerinden somutlaştırarak anlatalım. Üniversite tercihi yapacak aday, isim sahibi bir üniversitenin ona ne katacağını bilmiyorsa ve abartılı hayaller içine giriyorsa bu konuda sağlıklı karar veremez. Zaten aradan 4 – 5 yıl geçtikten sonra bakış açısının değişmesi çok olasıdır. Eğer yeterli bir araştırma yapmamışsa yanlış tercih yapması kaçınılmazdır. Mesela endüstri mühendisliği için üniversitenin ismi hayli önemliyken tıp okumak isteyen bir öğrenci için bölüm daha çok önem arz etmektedir.

Eğer meseleye tam hâkim değilseniz ve ideal bir tercih yapmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak bilgi sahibi olmalısınız. Kesinlikle detaylı araştırmalısınız. Bazı bölümler birkaç seneliğine nedensiz yükselip düşebiliyor. Eğer araştırma yapmazsanız ve gidişatları göremezseniz doğru tercih yapamazsınız. İkincisi, yaşamadan tecrübe edemeyeceğinize göre mutlaka ama mutlaka tecrübe etmiş birilerinden destek almalısınız.

Çevrenizde benzer bir tercih süreci yaşayan birilerini mutlaka bulabilirsiniz. Üçüncüsü, okumak istemediğiniz bir bölümü baskı ve yönlendirme sonucu asla tercih etmeyin. Dördüncü, elinizde bulunan puandan bağımsız olarak en çok istediğinizden başlayarak tercih yapın ve daha aşağısına razı olmam dediğiniz tercihi en alta yazın. Önemli olan bir yerlere yerleşmekten çok mutlu olabilmektir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap