Ders Çalışmaktan Zevk Alabilmek

22.08.2014 - 22:58

ders çalışmak

Ders çalışmak genel olarak sıkıcı bir olaydır. Aslında olayın kendisinden çok oluşturduğu algı insana sıkıcı gelir. Ders çalışma diyince insanın içinde bir sıkıntı kendiliğinden oluşuyor zaten. Ders çalışmak zorunda olmayanlar tabi bu sıkıntıyı hissetmezler. Mesela öğrenci velilerine göre ders çalışmak oldukça normal ve olağan bir durumdur. Öğrencilerin daha ders çalışmaya başlamadan sıkılması ise ders çalışmanın bir baskı unsuru olmasıdır. Ders çalışmayı kendisine fayda sağlayan bir olay değil de bir zorunluluk olarak gören öğrenci ders çalışmaktan çok daha kolay sıkılıyor. Bunu aşmak için öncelikle neden ders çalışılmak gerektiğini beyinde çözmek gerekiyor. Eğer böyle yapılırsa ders çalışmayı zevkli hale getirmek için ilk adım atılmış olur. Gerçekten de ders çalışmak zevkli hale getirilebilir. Nasıl ki oyun oynamayı seven bir çocuk sokağa baskı olmadan zevkle koşuyorsa aynı şekilde dersin başına oturan insanlar da var. Çünkü bu insanlar hedeflerine kilitlenmişler ve dersi hedefe giden bir basamak olarak görüyorlar. Böyle olunca da her basamak keyifli oluyor.

Burada sıkıntı şundan kaynaklanıyor. Ders çalışan kişi sonuçlarını düşününce bir ölçüde rahatlıyor ama bu rahatlamayı sürdüremiyor. Belli bir andan sonra motivasyon düşüyor ve tekrar sıkılma başlıyor. Bunu çözmek için bir yöntem uygulamak gerekiyor. Psikologların çokça tavsiye ettiği yöntemlerden biri ödül sistemidir. Şöyle ki, ders çalışmayı belli aralıklara bölüyorsunuz. Her bir aralığı tamamladığınızda kendinize ödül veriyorsunuz. Bir örnek verelim. Diyelim ki çikolatayı çok seviyorsunuz. Ödül olarak kullanılmak üzere bir kutu çikolata alacaksınız. Bu çikolatayı başka zamanlarda asla yemeyeceksiniz. Sadece ders çalışma programlarınızın mola saatlerinde yiyeceksiniz ve bir ödül olarak göreceksiniz. Bu sadece basit bir örnek. Siz kendiniz için en iyi ödülü kendiniz bulabilirsiniz. Önemli olan çalışmayı ödüllendirmektir. Kendinizi ödüllendirmekten asla korkmayın. Bu sayede ders çalışmaktan da zevk alacaksınız. Bir İngilizce öğretmeni bu yöntemi kendi sınıfında kullandığını söylemişti. Öğrencilerin her öğrendiği yeni kelime için hep beraber kutlama yapıyorlardı. Bu sayede her kelime öğrenme öğrencilerde heyecan oluşturuyordu. Heyecan anında öğrenilen şeyler ise daha kalıcı oluyordu.

Ders çalışırken zevk almak istiyorsanız ders çalıştığınız ortamın fiziki şartları da çok önemlidir tabii ki. İyi ışık alan bir masada düzenli ve temiz bir odada ders çalışmak çok önemlidir. Bu şartlar yerine gelmezse dikkatiniz kolayca dağılır ve sıkılabilirsiniz. Ayrıca doktorlar iyi bir çalışmanın olabilmesi için karnın tok olması gerektiğini söylüyor. Karnınız açsa önce doyurup öyle derse oturmalısınız. Eğer bunların hiç biri yeterli olmuyorsa ve her şey yolundayken yine sıkılıyorsanız o zaman da ders çalışmanın altında yatan gerçek sebebi hatırlayın. Hayallerinizi düşünün. Gerçekten çalışırken faydalı bir iş yaptığınızı düşünün bunları yapınca gerçekten de ders çalışmanın zannedildiği kadar sıkıcı olmadığını fark edeceksiniz ve ders çalışmaktan zevk alacaksınız.;


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap