Başarıya 7 Adım

19.08.2014 - 02:10

7 adımda başarı

2009 yılının Ocak ayında Brain Tracy başarıya ulaşmak için gereken adımları bir yazısında 7 adımda topladı. Bu yazı herkes tarafından çok beğenildi. Görüşleri takip edenler bundan memnun kaldılar. Buna binaen biz de bu adımları sizinle paylaşmaya karar verdik.

Başarılı olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken kendinizi disiplin altına almaktır. Kendini disiplin altına almanın en güzel tarifi şu olabilir: Yapmanız gereken bir şeyi, yapmanız gereken bir zamanda sevip sevmediğinize bakmadan yapabilmek. Bir şeyi yapmak istememenize rağmen kendinizi zorlayıp yaparsanız büyük bir başarmış ve binaya bir tuğla daha koymuş olursunuz. Başarı binanızı inşa etmek için bir tuğlanın bile çok önemli olduğunu unutmayın.

Yükselmek istediğiniz alanla ilgili temel kararı hemen bugün almanız gerekiyor. Yani sürüyü mü gütmek yoksa diyardan mı gitmek, birini seçeceksiniz. Eğer bu diyarda kalıp başarılı olmak istiyorsanız her kesin uyguladığı basit ve başarılı bir formül vardır. Bu formülü uygularsanız siz de başarabilirsiniz.

Ne istediğinize karar verin.  Bir numaralı adım budur. Ne yapmak istiyorsunuz gerçekten. Neyle uğraşacaksınız. Her gün başka heveslere kapılmadan sağlam bir şekilde ilerlemek için ilk adım olarak ne istediğinize karar vermelisiniz.

İstediklerinizi yazın. Şimdi de istediklerinizi bir yere sağlam bir şekilde detaylandırarak yazın. Yazmadan asla çekinmeyin. Elinizde güzel, temiz, anlaşılır bir hedef listesi olsun. Bakın ikinci adım da çok basit. Daha ayağa kalkıp harekete geçmeden ve yorulmadan iki adım tamamladık bile. Gerçekten de birçok kişi bu ilk iki adımı yapmaya bile çok üşeniyor. Sınav başvurusu yapmaya üşendiği için üniversite sınavına girmeyen insanlar bile var.

Tamamlama tarihi belirleyin. Üçüncü adım olarak amaçlarınızdan herhangi birine ulaşmak için bir yol haritası çıkarabilmek için hedefin gerçekleşmesini istediğiniz bitiş tarihini belirleyin. Tabi bu tarihi makul hesaplamalarla yapın. Mesela 5 dakika sonrası falan gibi bir şey olmasın.

Yine liste yapın. Şimdi de amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken her şeyi bir listede toplayın. Amacınıza hizmet edebilecek her şey bu listeye girebilir. Dördüncü adımda bile henüz yorulmanızı gerektirecek bir durum yok. Sadece beyin tembelliği yapmayıp aklınızı çalıştırmanız gerekiyor.

Listenizi organize edin. Yani listeyi mantıklı bir sıraya koyup plan haline getirin. Hangisini hangisinden sonra yapacağınızı belirleyin.

Harekete geçin. Altıncı adıma geldik ve ilk kez harekete geçiyoruz. Evet, harekete geçin ve mutlaka plan doğrultusunda bir şeyler yapın. Başkaları gibi boş durmayın.

Her gün yapın. Son adım da istisnasız her gün sizi hedefinize götüren şeyi yapmanızdır. Mesela her gün 30 sayfa ders çalışmanız gerekiyorsa bunu asla aksatmayın. Her geçen gün hedefiniz için yeni bir adım attığını unutmayın. Ne olursa olsun ama her gün yaptığınız şeyden taviz vermeyin. Başta da dediğimiz gibi disiplin bu işin temel sırrıdır. Eğer disiplinsizseniz zaten bu iş birinden bir formül alarak zaten gerçekleşmez.

Bu adımları uygulayarak makul bir çerçevede başaramayacağınız hiçbir şey yok. İnanın size basit gelse bile bu adımları uygulayabilmek zaten kendiliğinden bir başarı öyküsü yazmak demektir. Bu başarı öyküsünü sistematik ve basit adımlara bölmüş oluyoruz sadece. Uygulayın bunu ve başarıyı seyredin. Aksi taktirde vakit geçecek ve siz yerinizde sayacaksınız. 


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap