Meslek Testleri

04.07.2014 - 12:37

meslek testi

Tercih yapmadan önce öğrenciler çeşitli meslek testleri çözerler. Bu testler basitçe adayların hangi mesleğe kabiliyeti olduğunu ve hangi meslekte tatmine ulaşacağını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Ancak testler her zaman doğru sonuç vermez. Bunun birkaç nedeni bulunmakta. Öğrencilerin soruları doğru cevaplayabilmeleri için kendilerini tanımaları gerekir. Ancak çoğu öğrenci yeteneğini bilmediği için bu sorulara doğru cevap veremiyor. Ayrıca testler de gerçekle alakası olmayan nitelikte olabiliyor. Bir mesleğe olan kabiliyet kâğıt başında hesaplanamayacak kadar karmaşık olabilir. Yani biyolojiyi seven biri tıp okumayı sevmiyor olabilir. Ancak meslek seçim testlerinde biyolojiyi seviyorum diye işaretlediğinizde hemen eczacılık, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler ön plana çıkıyor. Bu testlerin çalışma prensibine bir örnek verelim. Matematiği seviyorum seçeneğine 5 üzerinden 4 verdiğiniz zaman bu şöyle hesaplanıyor. Mesleklerin matematikle olan alakası ağırlıkla tespit ediliyor. Örneğin mühendislik için 0,9 mimarlık için 0,8 tıp için 0,1 şeklinde. Sonra sizin verdiğiniz puan ile meslekteki ağırlıkla çarpılıyor. Yani matematiğe 3 puan verdiğinizde 2,7 puan mühendislik, 2,4 puan mimarlık ve 0,3 puan tıp şeklinde puan almış oluyorsunuz. Bunun sonucunda da en yüksek puanı elde ettiğiniz meslek sizin için en ideal meslek olmuş oluyor. Aslında meslek seçimi konusunda ufak da olsa yol gösterici nitelikte olan bu testler gerçek hayatla tam olarak örtüşmüyor. Çünkü bir insanın matematiği sevmesi mühendisliği sevmesi anlamına gelmeyebilir. Onun için binlerce değişkene gerek duyarsınız. Bütün bu değişkenleri hesaba katarsanız da testi tamamlamanız günlerce sürebilir.

Meslek seçimi konusunda ön yargıları ve kaygıları olan adayların kesinlikle o mesleği yapan kişilerle görüşmesi gerekmektedir. Tabii ki bütün iş dallarında tanıdığınız olmayabilir. Bunun için yapmanız gereken temel ölçütlere göre bir eleme yapıp seçenekleri 3 ile 5 arasına düşürmeniz gerekiyor. Az sayıda meslek için de detaylı araştırma yapmak gereklidir. Bir mesleğe sadece ilgi duymak o mesleği iyi yapabilme anlamına gelmiyor. Ayrıca hayat koşullarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yani ailesi zengin biri ile paraya çok ihtiyacı olan birinin bakış açısı farklı olabilir. Üstelik tercihler genç yaşta yapıldığı için çoğu zaman bu tür hayati noktalar önemsenmeyebiliyor. Bu yüzden mesleği yapan biriyle görüşmek çok önemlidir. Görüştüğünüz kişi size tanıyorsa bir de o zaman hiçbir teste gerek kalmaz. Sizi ve yapmak istediğiniz işi birlikte tanıyan biri size kolaylıkla yol gösterebilir.

Sonuç olarak meslek testleri çok saçma veya gereksiz demiyoruz. Sadece yeterli olmayacağına dikkat çekmek istiyoruz. Çünkü sadece bu testlerle meslek seçimi yapan adayların varlığını biliyoruz. İnsanın hayatı boyunca yapacağı mesleği bir testle öğrenmesi ne kadar doğru olabilir ki. Üstelik insanın duygu dünyası ve beklentileri değişiyor sürekli. Yarın o testi bir daha çözerseniz belki de farklı bir sonuç çıkacaktır.  


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap