Ders Çalışmaya Başlamak

03.07.2014 - 23:20

ders çalışmaya başlamak

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya, aynen o şekilde ders çalışmaya başlamak da dersi öğrenmenin en az yarısıdır. En az diyoruz çünkü çoğu öğrenci en basit konuya bile hiç bakmıyor. Aslında çalışıldığında yarım saat gibi kısa bir sürede halledilebilecek bir konuda öğrenciler başlama engeline takılıyor. Yıllarca o konuyu bilmediğine veya anlayamadığına karar veren bir öğrenci ön yargısını büyütüyor ve asla öğrenemiyor. Öğrenciler için oluşturulmuş bu ders kitaplarını çalışan öğrenciler öğrenebildiğine göre aslında o kadar da zor olmaması gerek. Burada temel mesele öğrencinin dersin başına oturması ve öğrenmek istediği konuyu öğrenmesidir. Bunu yapabilmek için derse başlama engelini aşmak gerekiyor. Binlerce öğrenciyi başarısız kılan ya da öğrencilerin özgüvenini yıkan da işte bu engeldir. Bu engeli aşmak için üç basit tavsiyeyi uygularsanız kolayca başarılı olabilirsiniz.

Derse başlamanız gerektiğini düşündüğünüzde eğer üşeniyorsanız öncelikle acele etmeyin ve 10 dakika bir düşünün. Bu süre zarfı içerisinde kendinizi ders çalışmak için en uygun ruh haline sokacaksınız. Ders çalışmaya başlayacağınız yere oturun. Ders kaynağını önüne koyun ve nereyi çalışmanız gerektiğine emin olun. Eksik olduğunuz veya sınavda sorumlu olduğunuz bir yeri çalışmanız gerektiğini varsayalım. Çalışmanız gereken yerle ilgili bütün bildiklerinizi kısa sürede aklınıza getirmeye çalışın. Şimdiye kadar ne öğrendiniz. Alakalı ya da alakasız ne biliyorsunuz hatırlamaya çalışın. Bunu yaptıktan sonra bildiğiniz bilgi kırıntılarına bir göz atın. Eksiklerinizi fark edecek ve ders çalışmaya biraz daha istekli hale geleceksiniz.

Eğer ders çalışma konusunda kendinizi ikna edemediyseniz bildiğiniz yerden başlayabilirsiniz. En iyi bildiğiniz yeri hiç bilmiyormuş gibi çalışmaya başlayın. Tekrar yapıyor gibi oradan başlayın çalışmaya. Ardından bu bilginize minik parçacıklar şeklinde yeni bilgiler ekleyerek bilginizi zorlanmadan arttırabilirsiniz. Artan her bilgi konuyu öğrenmede bir kilometre taşı niteliğindedir. Bilgilerinizi üst üste ekleyerek konular arasında bağlantı kurmaya başladığınızda öğrenme gerçekleşmeye başlar. Bunun için sabırlı olun ve endişe etmeyin. Binlerce insanın bu konuyu bildiğini ve çalışarak her şeyin mümkün olabileceğini unutmayın. Ders çalışmaya başladığınız anda emin adımlarla ilerlerseniz büyülü bir şekilde her şeyin birden açılmaya başladığını zaten fark edeceksiniz.

Ders çalışmayı herkesin yaptığı basit bir eylem olarak görürseniz önemini kavrayamazsınız. Önemli olduğunu düşünmediğiniz bir şeyi için de istekli olamazsınız. Bu yüzden neden ders çalışmanız gerektiğini kavramanız gerekiyor. Ders çalışmanın size sağlayacağı faydaları ve ders çalışmadığınızda kaybedeceklerinizi düşünün. Bu şekilde dersle gerçek hayat arasında bağlantıyı kurmuş olacaksınız. Bu da sizin ders çalışmayı hayatın dışında sıkıcı bir olay olarak görmemenizi sağlayacak.

Bu tavsiyeleri ders çalışmaya başlama konusunda zorlanıyorsanız uygulayabilirsiniz. Eğer derse istediğiniz zaman oturup uzun süre de kalkmamayı başarabiliyorsanız zaten vakit kaybetmenize gerek yok demektir. Aksi takdirde de süreci gözünüzde büyütüp karmaşık hale getirmeyin. Sadece derse oturun ve güzelce çalışın.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap