Yds İçin Kelime Ezberlemek

26.06.2014 - 10:38

ezberlemek

Bu yazıda hepimiz için önemli olan yds sınavında başarılı olmanın temel kaidesini ortaya koyacağız. Yds için kelime ezberkemek çok önemli bir yöntemdir. Yds artık çoğu üniversite mezununun girmesi gereken ortak bir sınav. Üstelik bu sınav çok kolay da değil. Dolayısıyla adayların ciddi manada İngilizce çalışması gerekiyor. Piyasada bulabileceğiniz ve web sitemizde de mevcut olan kelime listeleri mevcut. İngilizce öğrenmek açısından bu listeleri ezberlemenin ne kadar faydalı olup olmadığı ayrı bir tartışma. Ancak sınava çok da vaktiniz yoksa ve sınav mantığı açısından az zamanda çok ilerleme kaydetmek istiyorsanız böyle bir çalışma yapmanız makuldür. Kelime ezberlemek dolaylı da olsa İngilizce konuşma becerisine de mutlaka katkı sağlayacaktır. Ancak İngilizce konuşmak isteyen insanların başka yöntemleri de takip etmesi gerekiyor. Şimdi biz sınav mantığı üzerinde duracağız.

Öncelikle ezberlediğiniz kelimelerin beyninizde yer etmesi için kelimelerin ne türe ait olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani bir sözcüğün isim mi fiil mi yoksa sıfat mı olduğunu bilmelisiniz. Eğer bilmezseniz ezberlediğiniz kelimenin ne tarz bir bağlamda kullanıldığını kavrayamazsınız. Tabii bunu için Türkçe dil bilgisine biraz hâkim olmanız gerekiyor. Eğer Türkçe dil bilgisini ve dil mantığını kavrarsanız İngilizceyle kıyaslamak daha kolay olur. Türkçede bilindiği gibi yüklem sona gelir.  Ancak İngilizcede özneden hemen sonraya gelir. Bunun gibi çok temel farklılıklar olmakla birlikte isim, sıfat ve zarfların kullanımı her dilde benzerlikler içerir. Yani isim, sıfat, zamir ve zarfın ne olduğunu öğrenin önce. Sonrasında yapmanız gereken bir kelime defteri oluşturmak. Bunu defteri kelimelerinizi listelemek için bölmeler ayırabilirsiniz. Örneğin, bir kısmını fiilleri bir kısmına isimleri vs.

Defterinizi oluşturduktan sonra ezberlemek istediğiniz kelime listesini açabilirsiniz. Bazı kelime listelerinde sözcüklerin hangi türde olduğu zaten yazılıdır. Mesela İngilizcede en çok kullanılan 500 fiil deniyorsa o listedeki kelimelerin hepsinin fiil olduğunu zaten bilirsiniz. Ancak denmiyorsa bu ayrımı yapmalı ve öğrendiğiniz kelimeyi defterinizde ona göre sınıflandırmalısınız. Bu ayrımı neden önemsiyoruz şimdi bir örnekle açıklayalım. Türkçedeki yemek kelimesi fiil olarak yemek yemek anlamında kullanılırsa İngilizcesi to eat fiilidir. Ancak yenilen şey manasında kullanılırsa food kelimesidir. Dolayısıyla yemek kelimesi Türkçede fiili ve isimi eş sesli olan bir kelimeyken İngilizcedeki karşılığı böyle olmayabiliyor. Bu yüzden öğrendiğimiz sözcüğün hangi türe ait olduğu önemlidir. Eğer dar süre içerisinde kelime ezberleme yoluna gitmeyip normal bir çalışma süreci yaşarsanız kelimelerin kullanım yerlerini zaten görüp öğrendiğiniz için böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Son olarak etkili bir ezberleme taktiği kullanmak gerekir. Flash cards denen yöntem oldukça etkilidir. Bir kartın bir yüzüne İngilizce kelimeyi diğer yüzüne de Türkçe karşılığını yazıyorsunuz ve bu şekilde eğlenceli bir çalışma oyunu hazırlıyorsunuz. Çalışma yönteminiz sizin için en uygun olanı ve en sevdiğiniz yöntem olmalıdır. Yoksa bunun dışında bir sürü yöntem daha vardır. Ezberlediğiniz kelimeyi çağrışımla beyninize yerleştirirseniz unutmanız daha zor olur. Bu çağrışımı resim çizerek veya kelimeyi Türkçe bir kelimeye benzeterek yapabilirsiniz. Bu tür ezberleme teknikleri için setler de satılmaktadır. Önemli olan sizin için en iyi yöntemi bulup bir an önce çalışmaya başlamaktır.


Etiketler:
  • yds    
  • ingilizce    
  • Yorumlar
    Yorum Yap