Ders Çalışırken Müzik Dinlemek

25.06.2014 - 19:19

ders çalışırken müzik dinlemek

Müzik dinleyerek ders çalışmak bazı öğrencilerin tercih ettiği yöntemlerden biridir.  Bunun gerçekte doğru olup olmadığını beraber inceleyeceğiz. Doğrusu bazı öğrencilerin dikkatleri kolay dağıldığı için isteseler de ders çalışırken müzik dinleyemezler. Buna rağmen bazı öğrencilerde bu alışkanlık haline gelmiştir. Hatta bunun için çalma listeleri bile oluşturulur. Ders çalışmaya uygun sakin fon müzikleri de vardır. Dinlendirici etkisiyle ders çalışmayı kolay hale getirir. Bazı öğrencilerde ise hiç anlaşılmayacak şekilde baş ağrıtan ve hatta yoğun söz içeren şarkıların ders çalışma sırasında dinlendiğini görüyoruz. Böyle şarklıları dinlemek ciddi bir yoğunlaşma gerektiriyorken ders çalışmanın yanında bunları dinlemek ayrı bir zahmet gerektiriyor. Ayrıca duygu yüklü parçalar da insanın ders çalışma sırasında profesyonelliğini yetirip başka âlemlere yol açmasına neden oluyor.

Yapılan araştırmaları incelediğimizde ders çalışma sırasında kesinlikle müzik dinlememek gerektiğini görüyoruz. Çünkü ders çalışmayı kolaylaştırdığını ve eğlenceli hale getirdiğini iddia edenlerde bile müzik ders verimini düşürüyor. Yani burada konuşmamız gereken hangi tip müzik dinlenilip dinlenilmeyeceği değil. Her ne olursa olsun ders çalışırken müziğin dinlenmemesi gerektiğidir. Ders çalışırken müzik dinlemek genelde ders çalışmayı rutin ve basit bir iş olarak görmekten kaynaklanıyor. Normalde ders çalışmanın çok önemli bir iş olarak algılanması gerekiyor. Bir iş yerinde ücret karşılığı çalışan adam nasıl işini ciddi yapıyor ve çalışırken müzik dinlemiyorsa sınava hazırlanan öğrencinin de olaya aynı ciddiyetle yaklaşması gerekiyor. Müzik dinlemek size zararsız geliyor olsa bile emin olun ki sizi dersten kolayca uzaklaştıracaktır. Bir de ders çalışırken hep aynı parçayı dinlerseniz kesin sıkılırsınız. Parçayı değiştirirseniz de siz farkına varmadan o anki ruh halinizi değiştirecektir. Böyle değişimler ders çalışma sırasında çalışana zarar verir.

Amerika‘da eğitimci bir ekip araştırma şirketlerinden birine araştırma yaptırtıyor. Bu araştırmada ders çalışırken müzik dinlemenin işlerini kolaylaştırdığını söyleyen bir grup insan denek olarak alınıyor. Sonra bu grup ikiye ayrılarak her iki gruba da ders çalışmaları için daha önce bilmedikleri konular veriliyor. Gruplardan biri müzik dinleyerek ders çalıştığı halde diğer grup müziksiz ders çalışıyor. Ders çalışma süresi tamamlanınca iki grup da sınava alınıyor. Şaşırtıcı olmayacak bir şekilde müzik dinlemeden ders çalışan grubun daha yüksek skorlar elde ettiği görülüyor. Aynı şekilde belli bir süre geçtikten sonra iki grup tekrar sınava alınıyor ve müziksiz ders çalışan grubun bilgileri daha çok hatırladığı gözlemleniyor. Bu araştırma da müzik dinlemenin ders çalışma sırasında kavrama ve geri çağırma konusunda verimi düşürdüğünü ortaya koyuyor. Müzik dinleyen öğrenciler genellikle ders çalışmadan sıkılmamak ve dersi zevkli hale getirmek için bunu yapıyorlar. Hâlbuki verimli bir şekilde daha kısa sürelerle ders çalışmak daha iyi bir yöntem olacaktır. Sıkıldığınızda ara verin ve sizi motive edecek bir ruh halini yeniden yakalamaya çalışın. Müzik dinlemeyi ders dışında yapın ama ders sırasında bunu kesinlikle önermiyoruz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap