Gıda Mühendisliği

20.06.2014 - 20:25

gıda mühendisliği

Gelecekte insanların gıda bulmasında sıkıntı artacağı ön görülüyor. Birçok devlet gıda endüstrisine gelecek acısından çok önem veriyor. Durum böyleyken ve gıda her insan için hayati önem taşıyorken gıda konusunda bir mühendisliğin olmaması da imkânsız oluyor.

Gıda mühendisliği bölümü ülkemizde birçok üniversitede var. Kimya mühendisliğinden zamanla ayrılan gıda mühendisliği bölümü ihtiyaçtan doğmuştur. Gıda konusunun şakaya gelemeyecek kadar ciddi bir mesele olduğu anlaşılınca bu bölüme verilen önem artmıştır.

Gıda üretimi yapan büyük firmalar gıda mühendisleri çalıştırmak zorundadırlar. Bölümü okuyup mezun olan öğrenciler için çeşitli iş olanakları mevcut. Mezunlar istedikleri bir alana yönelip ona göre çalışabiliyorlar. Et üretimi, yağ ve alkol üretimi gibi alanların olduğunu düşünebilirsiniz.

İlginizi çeken konuda uzmanlaşmak için emek göstermeniz gerekiyor. Her mühendislik dalında olduğu gibi gıda mühendisliğinde de kendini iyi yetiştiren mühendisler çok daha önde oluyor. O yüzden mesleği ilerletebilecek olanların bu mesleği seçmesi daha doğru olacaktır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Bölüm birçok üniversitede olduğundan ve çok fazla da bilinmediğinden dolayı puanı oldukça düşüktür. Sayısal kökenli öğrenciler düzenli çalışarak rahat bir şekilde gıda mühendisliğini kazanabilirler. Kazandıktan sonra okuma süreci de çok zor değil. Sadece merak ve ilgi istiyor. Ne kadar meraklı olup araştırma yaparsanız o kadar iyi öğrenirsiniz.

Önemli olan diploma almak değil, kendinizi iyi yetiştirmektir. Tabii diğer mesleklerde olduğu gibi İngilizce şarttır diyebiliriz. Gıda mühendisliğinde İngilizce ayrıca çok önemlidir. Çünkü çok fazla yabancı kaynak ve araştırma var. Eğer bunları da okuyup faydalanacak durumda değilseniz yetersiz kalabilirsiniz.

Bölüme girdikten sonra verilen ödevleri düzenli yapacak ve mesleğinize olan ilginiz nispetinde kaynak okuyacaksınız. Eğer bunları yaparsanız başarılı olursunuz. Aksi taktirde diploma almak için okursanız okulu bitirirsiniz fakat sevmediğiniz ve anlamadığınız bir mesleği yapmak zorunda kalırsınız. O yüzden yalnızca istekli öğrencilerin araştırarak bu bölümü seçmesi çok önemlidir.

Mesleğin çalışma alanı geniş olduğu gibi eğitim sürecinde alınan dersler de geniş bir yelpazeye yayılıyor. Veterinerlik, ziraat mühendisliği gibi mesleklerle de ilgili olan gıda mühendisliğinde gıda ile ilgili birçok ders öğretiliyor.

Organik kimya, gıda kimyası, gıda kalite kontrol, gıda teknolojileri gibi dersler bu derslere örnektir. Ayrıca mühendislik olduğu için özellikle birinci sınıfta öğrenciler diğer mühendisliklerde olan ortak derslerin de hepsini alıyor. Amaç mezunların hem gıdayı tanıması hem de işin mühendislik ve üretim boyutunu kavrayabilmesi. Çünkü mühendislerin önemli bir kısmı sanayide çalışıyor.

Mühendisliği tercih eden kız öğrenciler makine ve inşaat mühendisliği gibi bölümleri pek tercih etmedikleri için gıda mühendisliğine ilgi duyuyorlar. Çoğu okulda gıda mühendisliği bölümündeki kız öğrenci oranı yüzde 80’den fazla oluyor. Bu erkeklerin bölümü seçmemesi gerektiği anlamına gelmiyor elbette. Ancak yine de tercihler yapılmadan önce bu tür bilgilerin de edinilmiş olması gerekiyor.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap