Diş Hekimliği

25.05.2014 - 15:42

diş hekimliği

Diş hekimliği günümüzde kuşkusuz en önemli meslekler arasındadır. Her insanın hayatında en az bir kez de olsa diş hekimine gittiğini düşünürsek bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu anlarız. Ayrıca günümüzde insanların görünümlerine daha fazla önem vermeleri ve diş estetiği konusunda tekniğin gelişmesiyle estetik diş hekimliği de yaygınlaşmıştır. Bu nedenle ülkemizde de birçok diş hekimliği fakültesi bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan kontenjan artırımları ve yeni fakültelerin açılmasıyla da ülkemizin diş hekimi ihtiyacı bir nebze de olsa karşılanmaya çalışılmıştır. Gün geçtikçe insanlar bu mesleği daha çok tercih etmekte ve en iyi öğrencilerin tercihleri arasında diş hekimliği tartışmasız yer almaktadır. Eğer diş hekimliği düşünüyorsanız öncelikle meslek hakkında genel de olsa bir bilgiye sahip olmalısınız.

Diş hekimliği fakülteleri yüksek puanla öğrenci aldığı için diş hekimi olmak için üniversite sınavlarında başarılı olmanız gerekmektedir. Bölümü kazandıktan sonra beş yıllık zorlu bir eğitim sürecini başarıyla atlatmak zorundasınız. Bu beş yıl içerisinde özgüven sahibi ve sabırlı olmanız gerekir. Çünkü daha ilk yıllardan itibaren yapacağınız pratik uygulamaları ve göreceğiniz teorik dersler sizi zorlayacak. Özellikle pratik uygulamalar azami bir el becerisi ve sabır gerektiriyor. Ayrıca sürekli yeni malzemeler almak zorunda olacağınız için para harcamanız da gerekecek. Bu açıdan diş hekimliği eğitim sürecinde en masraflı bölümlerin başında gelir. Ayrıca teorik dersler tıp dersleri ile aynı olduğu için oldukça zordur. Fakat mesleği sever ve iyi bir diş hekimi olmayı amaç edinirseniz bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Hatta bunlardan zevk bile alabilirsiniz. Aksi taktirde diş hekimi eğitimi boyunca beş yıllık elemli günler sizi bekliyor olacak.

Diş hekimleri mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı çekmezler. Çünkü zaten devlette çalışan açığı olduğu için en kötü ihtimalle devlette çalışırsınız. Birçok diş hekimi okulu bitirdikten sonra birkaç sene devlet bünyesinde çalışıp ekonomik yeterliliğe ulaşınca kendi muayenehanelerini açıyor. Bunların içerisinde çok iyi para kazananlar olduğu gibi ekonomik açıdan tam olarak beklediği tatmini elde edemeyenler de oluyor. Fakat genel olarak diş hekimlerinin iyi bir ekonomik seviyede olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Okulu bitirdikten sonra sınava girip uzmanlık kariyeri yapmak da mümkün. Alanında uzman diş hekimleri daha yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Fakat uzmanlık sınavını kazanmak için ciddi bir çabayı da göstermeniz gerekir. Bunu yaparsanız ve uzman olursanız artık size birçok kapı açıktır. Eğer eğitim süresince kendinizi geliştirip bir de yabancı dil öğrenmişseniz dünyanın her yerinde iş bulabilirsiniz. Çünkü diş hekimliği bütün dünyada geçerliliği olan bir meslektir. Bu yüzden öğrencilere mutlaka bir yabancı dil öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Eğer bütün bunlardan sonra diş hekimliği size cazip geldiyse mutlaka mesleği yapan biriyle görüşmeye çalışın. Ayrıca üniversite tanıtımlarına da gidebilirsiniz. Çünkü bu mesleği çok sevebildiğiniz gibi memnun kalmaya da bilirsiniz. Meslek birçok açıdan güzel imkânlarla dolu iken eğitim sürecinin ilk iki senesinde beklediğini bulamayıp okulu bırakanlar da oluyor. Bunlardan olmak istemiyorsanız iyice araştırmalısınız. 


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap