Fizik Dersinde Başarı

25.05.2014 - 07:24

fizik başarısı

Gerçekten de fizik lise müfredatındaki en zor derstir diyebiliriz. Hele öğrenci bir de matematiği sevmiyorsa ders iyice zorlaşır. Çünkü fizikte hem bütün olayları bilmek gerekir hem de matematikle hesaplamalar yapmak gerekir. İkisi bir araya gelince işler karışabiliyor. Ayrıca çok fazla konu var ve bazı konuların birbiriyle alakası bile yok. Bir yandan optik öğrenip sürekli gölge ve merceklerle uğraşıyorsunuz. Bir yandan elektrik devreleri var karma karışık. Denge soruları için kuvvet konusuna çok hâkim olmak gerekiyor. Yani kısacası başarılı olmak için hepsini çok iyi bilmek gerekiyor. Bu kadar olumsuz bir girişten sonra bugün fizik dersinde nasıl başarılı olunduğunu beraber göreceğiz. Bunu yaparken dünya çapında araştırma yapan eğitimci bilim adamlarının söyledikleri bize rehber olacak.

 Öncelikle ilk yapmamız gereken fiziğin ne olduğunu anlamak. Fizik aslında dünyada gerçekleşen bazı olayların nasıl olduğunu açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır. Yani günlük hayatta gerçekleşen fakat açıklamasını bilmediğimiz birçok olayın cevabı fiziktedir. Bu da demek oluyor ki fizik bizim kültürlenmemiz ve bilinçli bir birey olmamız için çok önemlidir. O kadar karmaşık formül ve işlem aslında tabiatın çalışma usulüne getirilmeye çalışılmış açıklamalardır. Gerçekte olaylar basit ilerler. Mesela alçaktan düşen bir insan ölmezken yüksekten düşen bir insan kurtulamıyor. Bunun sebebini merak ederseniz cevabını fizikte bulursunuz. Çünkü ivmeden dolayı yüksekten düşen birey hızlanmak için daha fazla vakit buluyor. Hızlanan kişi de daha yüksek hızla yere çarptığı için yıkıcılık fazla oluyor. Bunu bildikten sonra teorik olarak bunu açıklayan formüle bakınca aslında o kadar da zor olmadığını fark edeceksiniz. Yapmanız gereken formülleri alıp kendiniz işleme sokmak. Zamanla bütün formüllerin birbiri içinden çıktığını ve aslında o kadar formüle de ihtiyaç duyulmadığını göreceksiniz. Yapmanız gereken formül türetebilme kabiliyeti kazanmaktır. Bunun için de çok işlem yapmak ve farklı sorulara cevap aramaktır.

Fizik çalışan insanların genellikle ihmal ettiği bir konu ise birimlerdir. Fizikte farklı açıklamalar farklı birimlerle ifade edilir. Eğer birimleri iyi öğrenirseniz olayın boyutunu daha kolay kavrarsınız. Zaten sınavlarda da birimlerden ve formüllerden en az bir tane soru çıkmaktadır. Enerji, güç, hız, ivme gibi kavramların birimini bilmek size olayın mertebesini anlama imkânı verir. Aslında hangi olayların birbiriyle alakalı olduğu da biraz birimlerle alakalıdır. Birimlerin yanı sıra ölçüm araçlarını da iyi bilmeniz gerekiyor. Mesela kilogramı grama çeviremiyorsanız zaten fizik öğrenmeniz gibi bir ihtimal söz konusu değil. Desimetre ile santimetre arasındaki geçişi hiç düşünmeden yapabilmeniz gerekiyor. Bu da biraz ilkokul bilgilerinin sağlam oturtulmasıyla ilgilidir. Eğer böyle bir temeli oturtmamışsanız bunu hemen çözmeniz gerekiyor demektir.

Fiziğin aslında ne olduğunu anladığınıza göre öğrenmeye geçmek için artık birkaç küçük adım gerekiyor. Fizikte çok konu olduğu için öğrendiklerinizi karışmaması için bir yöntem gerekiyor. Bazen d yoğunluk demekken bazen de mesafe demek oluyor. Bu yüzden önce ne öğrenmeniz gerektiğini anlamak için fizik konularını bir kâğıda büyükçe yazarak konuları bir araya toplayın. Sonrasında en kolay konudan başlayarak bütün konuları tek tek bitirin. Konu listesini sık sık kontrol edin. Ne durumda olduğunuzu görmek açısından bu size yardımcı olacaktır. Bunu yaparsanız ve normal bir zekâ seviyesinin altında değilseniz başarı gelecektir. İlk başta zorlanırsanız da korkmayın ve devam edin. Öğrenme konusunda ısrarcı olursanız her şey bir anda açılıverecektir. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap