Helyum Elementi Hakkında Bilgiler

12.10.2016 - 20:14

Helyum elementi soygaz dediğimiz element sınıfı içerisindeki önemli gazlardan biridir. Helyum hakkında maddeler halinde bilgiler vererek onu daha iyi tanımaya çalışacağız. Helyum elementi oda sıcaklığında gaz halinde bulunduğu için doğrudan bu elemente helyum gazı da denmektedir.

Helyum atom numarası 2 olan bir elementtir. Bu da şu demektir. Her helyum atomu 2 protona sahiptir. Aynı zamanda kütle numarısı 4'tür helyumun. Yani 2 protonun yanında 2 de nötron bulunur bir atomda. Nötr helyum gazında elektron sayısı ve proton sayısı da eşit olacağına göre, nötr bir helyum atomunda 2 proton, 2 nötron, 2 elektron bulunur. Aşağıdaki resimde helyum atom modeli gösterilmiştir.

helyum atom modeli

Helyum en düşük erime ve kaynama sıcaklığına sahiptir. Bu da demek oluyor ki çok düşük sıcaklıklarda bile helyum gaz fazındadır. Sıvı helyum elde etmek için çok aşırı soğuk bir ortama ihtiyaç vardır. Katı helyum elde edebilmek için sıcaklığın düşürülmesi de yetmez. Basınç değerine müdahale etmek gerekir.

Helyum en hafif ikinci elementtir. En hafif element ise hidrojendir. Helyum 2 protonlu bir gaz olduğu için çok düşük yoğunluktadır. Bu nedenle havadan hafiftir. Balona helyum doldurduğunuzda balonun uçması bundandır.

Aynı zamanda helyum evrende en bol bulunan ikinci elementtir. İlk element yine hidrojendir. Ancak dünyadaki helyum miktarı değil evrendeki helyum miktarı baz alınmaktadır. Yoksa dünyada bulunma oranı çok yüksek değildir.

Helyum soygaz olduğu için diğer elementle bileşik oluşturmaz. Doğada He elementi şeklinde bulunur. Helyum gazı sadece helyum atomlarından oluşur.

Helyum gazı tatsız, kokusuz, renksiz, zehirsiz ve hareketsizdir. Helyum gazının zararları toksik etkiden dolayı değildir. Burada başka faktörler devreye girer. Sesi değiştirmek için çok fazla helyum almak zararlı olabilir.

Helyum gazı çoğunlukla doğal gazdan elde edilir. Ayrıştırılan helyum gazı balon doldurma gibi eğlence amaçlı kullanılır.

Helyumun reaktivite seviyesi çok düşüktür. Neon elementinden sonra tepkimeye girdirilmesi en zor element helyumdur. Aynı zamanda helyum gazı ideal gaza çok yakın özellikler gösterir.

Helyum güneşte bol miktarda bulunur. Biz bunu sarı renkteki güneş ışınlarıyla anlarınız. Elementin ismi de Yunan güneş tanrısı Helios'tan gelmektedir.


Etiketler:
  • kimya    
  • Yorumlar
    Yorum Yap