Bayramda Ders Çalışmak

12.09.2016 - 16:02

bayramda ders çalışmak

Bayramda ders çalışmak ile ilgili birçok şey söylenmiştir daha önce. Biz de söyleyelim. Bayramda ders çalışmayın. Dinlenin, tatil yapın, sevdiklerinizle vakit geçirin. Sonra temponuza tekrar dönersiniz. Bunu ne kadar söylesek de bayramda ders çalışmak her zaman bir alternatif olacaktır. Normal olan çalışmamak olsa bile sınava hazırlanan adaylar için bayramda ders çalışmak her zaman akla gelecektir.

Bugüne kadar yapılan büyük işleri başaran insanlara baktığımızda normal olanın dışına çıktıklarını görürüz. Doğal düzen içerisinde standart çalışmalar yapan insanlar başarılı olurlar. Ancak çağı değiştirecek büyük başarılara imza atanların çalışma tutkuları bambaşkadır. Bu açıdan baktığımız zaman bayramda ders çalışmak çok da saçma bir iş değildir.

Eğer normal dönemde çok fazla çalışıyorsanız ve bayramda ders çalışmak içinizden geliyorsa istediğiniz ölçüde kendinizi sıkmadan çalışabilirsiniz. Eğer içinizden gelmiyorsa hiç çalışmayın. Zorlamanın bir alemi yok. Zaten belirli bir düzeyin üzerinde zorlama yaptığınız zaman uzun süre bunu devam ettirme imkanınız olmuyor. Mesela günde 15 saat ders çalışacağım diye oturan birinin bir haftadan sonra dersi tamamen bıraktığını görebiliyoruz. Bu nedenle bayramda zorlar ders çalışmayın.

Eğer ben zaten normal sezonda çok çalışmadım. Bayramda da okul olmadığı için epey boş vaktim var diyorsanız o zaman bayramı değerlendirmekte bir sakınca yok tabi ki. Bunun için de sevdiklerinizle bayramlaşıp bayram ritüellerini tamamladıktan sonra çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Bayram güzellikler içindir, sıkıntılar için değil. Bu nedenle bayramda ders çalışmak olmalı mı olmamalı mı sorusu dahi size zahmet veriyorsa gereksizdir. Bu konuda istediğiniz gibi çalışın. Burada biz bayramı diğer tatillerden farklı tutuyoruz. Çünkü bayram bireysel değil aileyle ve toplumla kutlanan bir hadise. Yoksa yaz aylarını değerlendirme ya da hafta sonunu değerlendirme önemlidir. Zaten hiçbir tatilde ders çalışmazsanız çalışacak pek vakit de kalmıyor.

Bayramda ders çalışmak öğrencilerin şu açıdan ilgisini çekmektedir. Sınav maratonunu bir yarış olarak gören öğrenci bayramda kimsenin çalışmayacağını düşünerek rakiplere fark atmak için bunu bir fırsat olarak görüyor. Bu haksız bir bakış değildir. Elbette rakiplere fark atmak için onların çalışmadığı zamanlarda da ders çalışmak gerekir. Ancak sınav sisteminin hırs içinde bir yarış olarak görmek kişilik açısından tamir olunmaz yaralara neden olabilir. Herkes aslında kendisiyle yarıştığını sınav bittikten belki de yıllar sonra anlayacaktır.

Hayatı bir yarış olarak görmeden, hırsınızı belirli bir ölçüde tutarak bayramda da ders çalışın isterseniz. Ancak bayramınızı ve ailenizin bayramını ziyan edecek şekilde değil. Yapıcı olmak ilerlemenin temel şartıdır. Hayatın neresinde olursak olalım mutluluğu sürekli başka bir şeyi başarmaya bağlarsak veya ertelersek yaşam kalitemiz düşer. Çalışmamıza ve sınava hazırlık sürecimize bunu hesaba katarak devam etmeliyiz.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap