Kitap Okumak ve Başarı

15.07.2016 - 09:38

kitap okumak

Kitap okumanın ders başarısı ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Aslına bakarsanız kitap okumak ve başarı ayrılmaz iki parça gibidir. Tabi burada başarılı olmaktan ne kast ettiğimiz de önemli. Başarılı olmak insanın kendini yetiştirmiş olması ile ilişkilidir. Başarılı bir insan kendini yetiştirmiş ve başkalarına da katkıda bulunabilecek insandır. Bu açıdan baktığımız zaman okumanın elbette hayati bir aktivite olduğunu fark ederiz. Kitap okumak bu sonuca göre başarı için temeldir.

Ülkemiz ne yazık ki kişi başına okunan kitap sıralamalarında dünyada son sıralarda yer alıyor. Bu durum belki kitap okumanın insanlar için bir boş zaman aktivitesi olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. Böyle düşünüldüğünde kimse boş vakit bulamayacaktır. Boş vakitlerde insanlar dinlenmeyi seçtiği için dinlenme aktivitesi olan uyumak, gevezelik etmek, dizi izlemek gibi seçeneklere yöneliyorlar. Oysaki kitap okumanın bunlara alternatif olmayan temel bir vazife olarak algılanması gerekir.

Kitap okumanın önemli bir iş olarak algılanması kitap okumanın sıkıcı ve yorucu bir iş olması demek değildir. Maalesef kitap tercihlerimizi düzgün yapmadığımız ve bu konuda bilinçli olmadığımız için okuduğumuz kitaba kendimizi veremiyoruz ve okumak bizim için işkenceye dönüşüyor. Hâlbuki ilgi duyduğumuz alanlarda kaliteli kitaplar okumaya özen gösterirsek, araştırma yaparsak, bir şeyleri öğrenmek üzere kendimize hedefler koyarsak o zaman öğrenmeden ve okumadan alacağımız müthiş keyfin bağımlısı oluruz.

Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanlar nerden başlayacaklarını bilemiyorlar. Bu nedenle bir türlü başlayamıyorlar. Eğer okuma alışkanlığınız yoksa başlangıç için keyif veren sürükleyici roman vb. eserleri okumak mantıklıdır. Klasikleri okuduğunuz zaman hem bir klasiği okumuş olmanın mutluluğuna erişeceksiniz hem de kitaptaki sürükleyicilik sizi cezp edecek.

Okuma alışkanlığı edinmek için Türkçe eserlerden oluşan okuma listeleri her yerde mevcut. 100 temel eser dahi sizin için güzel bir nokta olabilir. Mesela 100 temel eseri okuma gibi bir hedef koyabilirsiniz kendinize. Bunun dışında okuyanlardan tavsiye ile duyabileceğiniz kitaplar da güzel olabilir. Önemli olan sistematik bir şekilde bir yerlerden başlayabilmektir.

Kitap okuma alışkanlığı edinmek isteyen insanlara bir kütüphaneye kaydolmayı şiddetle öneriyorum. Şöyle ki, kütüphanelerin birçok avantajı var. Kütüphane sizin okumanıza bir düzen getirecektir. Ayrıca kütüphane üyesi olunca kitaplara para vermekten kurtulacaksınız. Aldığınız kitaplar evinizde yer almayacaktır. Devletin her ilde okumak için sunduğu böyle imkânlar bulunuyor. Aslında evde kitaplarınız için bir dolabınız olması çok güzel olacaktır ancak herkes böyle bir imkân bulamayabiliyor. Bu nedenle kütüphanelerden yararlanmak epey iyi olacaktır.

Kütüphaneden kitap aldığınız zaman o kitabın bir teslim tarihi olur. Teslim tarihine kadar kitabını kütüphaneye geri vermeniz gerekir. Bunu gidip gelme açısından zaman kaybı olarak düşüne de bilirsiniz. Ancak bu çoğu zaman sizi okumaya itiyor. Bir iş için emek vermek motivasyon kaynağı oluyor. Bunun tam tersinde eve okurum diye aldığınız bir kitabı dolaba koyuyorsunuz ve bir daha açmıyorsunuz. Çünkü o kitabın sizin olduğunu biliyorsunuz ve sürekli erteliyorsunuz. Lütfen artık ertelemeyin, okumak bütün ideolojilerin kabul ettiği ortak bir erdem. Hemen başlayın!


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap