Lys Matematik Sınavında Sizi Neler Bekliyor

29.06.2016 - 23:56

lys matematik sınavında sizi neler bekliyor

Sayısal ve eşit ağırlık alanında tercih yapacak öğrenciler için lys matematik çok önemli bir sınavdır. Bu sınavda yüksek bir sonuç elde etmek sınavın bel kemiğini halletmiş olmak demektir. Özellikle eşit ağırlık öğrencileri lys matematik sınavında yüksek ney yaptıklarında otomatik olarak iyi bölümler kazanıyorlar. Sınav tecrübesi olmayan insanlar için bu sınavın psikolojini bilmek bize avantaj sağlayacaktır. Lys matematik sınavına girmemiş öğrenciler açısından çoğu kişinin başına gelen bir durumu sizinle paylaşıyoruz.

Lys matematik sınavında sizi neler bekliyor diye merak ediyorsanız şunu bilmeniz gerek ki sadece sıkıntıyı süreden çekersiniz genellikle. Lys sınavı yeni geldiği zaman her soruya 1,5 dakika veriyor olmaları herkesi umutlandırdı. İlk sınavlar da genelde kolay olduğu için süre fazlasıyla yetiyordu. Ancak sonraki dönemlerde soruların biraz zorlaşması süre sıkıntısını da beraberinde getirdi. Öyle ki her soruya 1,5 dakika yetmez oldu.

Lys matematik testine başladınız. İlk 10 – 15 soruda bildiğiniz mat-1’e benzeyen soru türlerini görürsünüz. Bununla birlikte bu soruların bir kısmını basit gördüğünüz halde sonuca ulaştırmayıp birkaç tanesini boş bırakırsınız. Saate baktığınızda 15 soru geçmiş, bunlardan 3 4 tanesi boş kalmış ve 15 dakika kadar da zamanınız gitmiştir. Bu aşamada sürenin çok gitmemiş olmaması sizi umutlandırır.

15 – 30’a kadar sorular lys müfredatındaki matematik sorularıdır. Bazıları çok işlem gerektirebilir. Hatta normal denemeye göre sorular biraz daha özgün ve ilginçtir diyebiliriz. Bu kısma eriştiğinizde boşlarınız biraz artmış da olabilir. Eğer konulara hakimseniz bu soruların ekserisini çözersiniz. Ama eğer çok pratikli değilseniz ve hızlı çözmüyorsanız o zaman 50’dakikayı devirmek üzeresinizdir.

30 – 40. Sorularında ilginç sorular karşınıza çıkar. Bu bölümde özel tanımlı fonksiyonlar, matris ve determinantlar, limit ve türev sorular karşınıza çıkar. Özellikle limit ve türev soruları vaktinizi alır. 40. Soruya ulaştığınızda 65 dakika geride kalmıştır.

Geriye bakmadığınız 10 soru ve 10 dakikanız vardır. Arkada boşlarınız olduğu için de eliniz ayağınıza dolanır. Birkaç tane kolay türev sorusu bulmaya çalışırsınız. En son bu soruların zor olduğunu düşünüp geriye boşlara dönersiniz. Boşlardan çözebildiklerinizi çözüp birkaç tane kararsız kaldığınız soruyu da sallarsınız. Tam bu esnada sınav biter. Son durumda arkanızda 8 – 10 tane boş kalmıştır ve emin olmadığınız sorular vardır.

Durum şu ki, yukarıdaki kötü senaryo gerekenleri yapmamış, iyi çalışmamış öğrencilerin başından geçen senaryodur. Eğer siz gerekeni yapıyorsanız ya da en basitinden lys matematik çalışma programı adlı programda verdiklerimizi uzun bir süre uyguladıysanız başınıza bunlar gelmez. Boşuna stres yapmanıza gerek yok. Sadece sınavın denemelerden daha zor olduğunu unutmayın. Sınavda soruların daha kolay olduğunu söyleyenlere inanmayın. Buna inanmak yerine alın bir çıkmış soruyu komple çözün. Sınavda heyecandan dolayı daha çok tereddüt edeceğinizi de unutmayın.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap