Son Haftalarda Lys Çalışma Stratejisi

14.06.2016 - 17:28

Son Hafta Lys Çalışma Strayejisi

Lys sınavı bugünkü üniversiteye giriş sisteminin en önemli ayağını oluşturuyor. Şu anda uygulanmakta olan 2 aşamalı sınav sisteminin ikinci ayağı olan lys sınavı ham puanın ağırlıklı kısmını oluşturuyor. Tabi öncesinde gelen birinci sınava insanlar en yakın tehlike en büyük tehlikedir mantığıyla daha çok çalışıyorlar. Sınav sonrası da puanlarını ve sıralamalarını merak ederken aradaki 2 – 2 buçuk aylık zaman çok hızlı geçiyor. Sınavın büyük kısmını oluşturan lys sınavı için en önemli zamanlar ise bu zamanlar oluyor. Moral olarak çöken ve çalışmaya yoğunlaşmayan adaylar burada başarısız taraf oluyor. Hal böyle olunca son haftalarda lys çalışma stratejisi de önemli olmuş oluyor. Özellikle bilgi ağırlıklı bir sınavda son zamanlardaki çalışmalar ekstra önemlidir. Çünkü son zamanda öğrenilen bilgilerin unutulması daha zordur.

Peki, son haftalarda lys çalışma planımız nasıl olmalıdır? Ya da direkt olarak sınava 1 hafta kala ne yapmamız gerekiyor? Yapmamız gereken şey eksik konuları tamamlamaktır. Lys sınavı bilgi ağırlıklı olduğu için her konunun en belirgin ve en temel soruları sorulmaktadır. Sadece her testte ölçücü veya eleyici 3-4 adet soru sorulmakta ve bu soruların hangi konulardan geleceği de belli olmamaktadır. Hal böyleyken eksik konularımız varken test miktarını arttırmanın bir manası olmayacaktır. Eğer son hafta test çözmek istiyorsak bunu çıkmış sorularla yapmamız gerekir.

Lys edebiyat sınavına hazırlanan birini düşünün. Son haftada edebiyatı baştan sona yoğun bir şekilde bitirip sınavda beklenmedik bir başarıyla öne geçebilir. Aynısı sayısal dersler için de geçerlidir. Fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe bütün bu derslerde 1 2 hafta içerisinde büyük ilerlemeler kaydedilebilir. Örneğin fizik ve kimya için elinize bir kâğıt kalem alıp kitabı baştan sona tarayarak önemli bulduğunuz yerleri, formülleri ve bağıntıları not ederek çalışmanız eksik kalan yerler için ilaç gibi gelecektir. Biyolojide soruların ağırlıklı geldiği ve bilgi gerektiren sistem konularına 2 3 gün yazarak yoğun çalışmak da epey yol almanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde kimyada organik kimya bölümü çok unutulduğu için sınava 3 gün kala baştan sona tekrar yapılabilir. Burada yapmanız gerekenleri iki maddede özetleyebiliriz:

İkisi dışında yapacağınız şeylerin çok bir faydasını göremezsiniz. Ayrıca sınava 1 ay kala 1 aylık program yapıp, sonra da bu program yetişmez diyip tekrardan 2 haftalık program yapmayı bırakın. En iyi program eksik konuları direkt olarak halletmektir. Bu yazıyı bile eğer sınava çok az kala okuyorsanız çok fazla vakit kaybetmeden geçin ve yapmanız gereken iki şeyi dikkatli bir şekilde yapın. Bu süreç içerisinde moraliniz bozulabilir, yapamayacağım endişesi sizi kuşatabilir, daha birçok ruh haline bürünebilirsiniz. Çelik gibi irade gösterip ipi gevşetmemek ve daha da sıkılaştırmak size sınavı kazandırtan şey olacaktır. Başarılı öğrencilerin hepsi böyle yaparlar. Sınav son ay kazanılır sözünün de mantığı budur ve kısmen doğrudur.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap