Bahçe Bitkileri Bölümü

05.05.2016 - 17:37

bahçe bitkileri bölümü

Tarım bugün geçmişten daha profesyonel bir halde yapılmak zorundadır. Tarımın geliştirilmesi ve optimum koşullarda yapılmasıyla ilgilenen mühendislik dalı ziraat mühendisliği dalıdır. Ancak tarım çok geniş bir alan olduğu için alanlara ayrılmak durumundadır. Bahçe bitkileri bölümü tarım sektöründe çok yıllık bitkilerin üretilmesine yönlenmiştir. Meyve yetiştiriciliği ve ıslahı, sebze ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve bu ürünlerin araştırılıp geliştirilmesi ile ilgili çalışmaların hepsi bahçe bitkileri bölümünün çalışma alanına girer. Bu alanda hizmet gören büyük çiftlikler için çalışabilecek uzman personel yetiştirilmesi bu bölümün hedefleri arasındadır.

Bölümü Okumak İsteyen Öğrenciler

Bahçe bitkileri bölümünü okumak isteyen öğrencilerin sahip olması gereke bazı özellikler şunlardır: fen bilgisini ve özellikle biyolojiyi seviyor olmak çok önemlidir. Bu dalı sevmek burada başarılı olmak için de temel şarttır. Bahçe bitkileri mezunu biri yerine göre araziye inip arazide bedence çalışmak zorunda kalabilir. Bu nedenle doğa koşullarına uyum sağlayabilecek ve doğada çalışmayı seven kişilerin tercih etmesi daha mantıklıdır.

Program mf-2 puan türünden almaktadır. Yani hem ilk bölüm hem de ikinci bölüm sayısal testi çözmeyi gerektir. İyi bir çalışma programıyla sayısal dersleri seven birisi bu bölümü rahatlıkla kazanabilir. Ancak iyi bir üniversitede okumak en az bölüm kadar önemli olabilmektedir.

Bahçe bitkileri bölümünü kazanırsanız alanınıza uygun çeşitli dersler alırsınız. Matematik, tarla bitkileri yetiştiriciliği, peyzaj, hayvansal üretim sistemleri, tarımsal mekanizasyon ve organik tarım gibi birçok ders bölümün öğretim programı içerisinde yer alır. Bu dersleri almak size tarım konusunda uzmanlaşma sağlayacaktır.

Bahçe Bitkileri Kariyer İmkânları

Bahçe bitkileri bölümünü bitirenler “ziraat mühendisi” olmuş olurlar. Bu nedenle ziraat mühendislerini istihdam eden kamu kuruluşlarında çalışma olanağı masada durmaktadır. Ayrıca özel sektörde hizmet veren çeşitli tohum üreticileri ve gıda firmaları da yine ziraat işiyle ilgili olarak bahçe bitkileri mezunu birini istihdam edebilirler. Bunların dışında işi sevdiğiniz taktirde kendi işinizi yapma imkanınız da bulunuyor. Yatırım bularak tarla veya bahçe kiralamak, bahçe bitkilerinin ve meyvelerinin satışını yapmak, organik gübre satış ve takibini yapmak, kendi tarlanızda bahçe bitkisi yetiştirmek veya süs bitkisi ticareti yapmak bu alternatifler arasındadır. Ancak bu tür işlerin handikabı sizin bölümünüzden mezun olmayanların da aynı şekilde  size rakip olarak çalışabilmesidir. Kısacası eğer ilginiz varsa ve kendi işimi bu alanda kurmak istiyorum derseniz mantıklıdır. Ancak küçük çiftlik sahipleri bu bölümü bitirdiniz diye sizi istihdam etmek zorunda değiller. İş garantiniz bulunmuyor bu yüzden. Bütün bunları hesaplayıp bölümü ona göre değerlendirmek gerekir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap