Ygs ve Lys Ders Çalışma Programı

25.01.2016 - 06:43

ygs lys çalışma programı

Öğrenciler üniversite sınavının iki ayağını oluşturan ygs ve lys sınavları için ders çalışma programı arıyorlar. Ygs ve lys sınavlarını birlikte ele alacak bir programın varlığına kesinlikle ihtiyaç var. Ancak burada şu problem ortaya çıkıyor. Adayların sınava girecekleri alanlar farklı olunca işin lys boyutu karışıyor. Herkes için geçerli bir program sunmak zor oluyor. Çünkü bir sayısal öğrencisi ile bir sözel öğrencisinin durumu bir olmayabilir. Ya da dil bölümünden sınava giren adayın lys sınavı daha belirli olduğu için daha fazla ygs çalışması yapması gerekebilir. Bu gibi nedenlere rağmen yine de üç aşağı beş yukarı herkesin işe yarayabilecek bir programı ortaya çıkardık. Daha önceden ygs ile ilgili çalışma prensiplerini genel olarak içerek bir yazı paylaşmıştık. Ygs ders çalışma programı adlı bu yazıya bakarsanız sınavla ilgili birkaç nokta gözünüze çarpabilir. Ygs lys ders çalışma programını temeli olan ancak baştan sona müfredatı bitiren adaylar için hazırladık. Eğer temeliniz yoksa veya siz zaten çalışmışsanız ve yolun ortasındaysanız aradığınızı bulamayabilirsiniz. Yani özellikle sene başında ben bu dersleri nasıl halledeceğim, adım adım sınava hazırlık sürecini nasıl inşa edeceğim diye merak edenlere bu program ilaç gibi gelecektir.

Webders.net’te bizim tecrübelerimize dayanarak oluşturduğumuz temel prensiplerimiz vardır. Size ders çalışma konusunda veya sınava hazırlıkla ilgili verdiğimiz bilgilerde hep bu prensipleri baz alarak bilgi vermeye çalışıyoruz. Bu programda da yine bilgi düzeyini arttırmaya yönelik bir çalışma sistemi temel alınacaktır. Ygs ve lys ders çalışılarak ve bilgi düzeyi arttırılarak halledilebilecek sınavlardır. Programda ders çalışmaya matematik-1 testiyle başlayacağız ve ders çalışma programı toplam 6 aylık bir süreye yayılacak. Her ay gerekenleri yaptığınız zaman 6 ayın sonunda epey yol kat etmiş olacaksınız. Programda ders ders çalışmayı esas aldık. Her konudan 10’ar sayfa tarzı şeyler kafa karışıklığına neden oluyor. Ana dersleri esas alacaksınız ve aradaki basit diyebileceğimiz dersleri de aralarda çalışarak halledeceksiniz. Yani tek dersten sıkılma ihtimaliniz yüksek bu nedenle ana dersin yanında bir tane de yedek ders koyduk. Birinden sıkılınca diğerine de bakacaksınız. Yedek dersi kendiniz belirleyebilirsiniz. Ancak ana derse uymaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki en basit program en iyi programdır. Her ay belirlediğimiz dersin kaynağın eksiksiz bitireceksiniz. Bir tane bile boş soru bırakmayacaksınız. Başından mı başlarsınız sonundan mı başlarsınız o artık size kalmış.

Ygs ve lys ders bitirme programı
Ay Ana ders Kaynak tipi Yedek ders
1. ay Matematik-1 + Geometri Konu anlatımlı Türkçe
2. ay Fizik (ygs ve lys birden*) Konu anlatımlı Geometri
3. ay Kimya (ygs ve lys birden) Konu anlatımlı Tarih
4. ay Biyoloji Konu anlatımlı Coğrafya
5. ay Matematik-2 Konu anlatımlı Felsefe
6. ay Matematik 2 + Geometri Soru bankası Sözel dersler tekrar

*: Ygs ve lys birden ibaresi sadece sayıl öğrencileri içindir. Eğer eşit ağırlık öğrencisiyseniz fizik yerine edebiyat, kimya yerine coğrafya ve biyoloji yerine de daha çok matematik-2 ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde sözel öğrencisi fizik yerine edebiyat, kimya yerine tarih şeklinde yerleşim yapabilir.

Bitirdiğiniz ders için ders denemesi edinecek ve 2 günde 1 veya 3 günde 1 (temponuza bağlı) çözüp biteceksiniz. Deneme sınavlarını sadece deneme olsun diye değil, bilgi arttırmak için kullanacaksınız. Bu nedenle yanlışlarınızı detaylı bir şekilde analiz etmeniz gerekecek.

Unutmayın ki, dershaneye de gitseniz en iyi okulda da okusanız, özel ders de alsanız yine başarı size bakıyor. Her zaman belirttiğimiz gibi bu işin sihirli bir formülü yok. Öğrenciler ders çalışmaktan bunaldıkları zaman kendilerini heveslendirecek bir formül ararlar. İsterler ki biri çıkıp onlara desin şu çalışma programını uygularsan ygs ve lys’den kesin ful çekersin diye. Biz böyle bir şey kesinlikle demiyoruz. Ama önünüzde vakit varsa kesinlikle size fayda sağlayacak bir ygs lys çalışma programı olduğundan eminiz.


Etiketler:
  • program    
  • lys    
  • ygs    
  • sınava hazırlık    
  • Yorumlar
    Yorum Yap