Matematik Sınavına Hazırlık

18.01.2016 - 19:54

matematik sınavına hazırlık

Temel eğitimin her aşamasında matematik sınavları karşımıza çıkar. Matematiği seven öğrenciler için başarı gösterme fırsatı iken bu sınavlar, matematiği sevmeyen veya sevdiği halde başarılı olamayanlar için kâbusa dönüşmektedir. Matematik sınavına hazırlık yazısını bu nedenle kaleme alma gereği duyduk. Eğer matematik sınavınız varsa ve nerden başlayalım diye bilmiyorsanız ya da sınavınıza daha çok olmasına rağmen başarısız olma korkusu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Çünkü matematik sınavına hazırlık süreci hepimizin içerisinden geçtiği bir süreçtir. Kaygılanmayın. Dünyanın sonu değil. Sadece gerekenleri yapmanız gerekecek. Ne yapmanız gerektiğini de şimdi anlatacağız. Eğer okul sınavından ziyade lys matematik testi için sınava hazırlık programı arıyorsanız lys matematik çalışma programına göz atmanız sizin için ayrıca faydalı olacaktır.

Öncelikle matematiği yapamıyorum diye ön yargıdan kurtulabilirsiniz. Kimse sizden Pisagor bağıntısı gibi bir bağıntı icat etmenizi beklemiyor. Sınavınızda çıkan temel düzey matematiği çalışarak kesinlikle halledebilirsiniz. Buna inanarak başlayabilirsiniz.

Derslere Mutlaka Devam Edin

Devamsızlık hakkınızı -ki o bir hak değil mazerettir- sevmiyorsunuz diye matematik derslerinde kullanmayın. Anlamıyorum diye bahane üretmeyin. Sadece orda oturup dersi dinleseniz bile sınav zamanına kadar kafanıza mutlaka bir şeyler girer. Derslere devam edin derken matematik sınavına hazırlık sürecinde dersleri dikkatle dinlemenizi kast ediyoruz. Yoksa mecburiyette derse girip de derste hayallere dalmanızdan değil. Ayrıca derste sınavla ilgili mutlaka bir iki ipucu göreceksinizdir. Hocalar laf aralarında mutlaka sınavla ilgili bir şeyler söylerler. Dikkatli dinlerseniz duyarsınız. Önde oturan çalışkan öğrencilerin sınavlardan yüksek almasının bir sırrı da budur. Bu yöntem ana okuldan doktora sürecine böyle devam eder.

Öğretmeninize Sorular Sorun

Öğretmeninize anlamadığınız soruları sormak size birçok avantaj sağlar. Öncelikle anlamadığınız yeri öğretmene sorduğunuzda mutlaka size bir şeyler anlatacaktır. Eğer anlatamasa bile sizin seviyenizi görecektir ve sınavı biraz daha kolay sorma eğilimine girecektir. Özellikle sınava yakın dönemde öğretmene soru sormak çok önemlidir. Öğretmenler çaba gösteren öğrencileri çok severler. Eğer yeteneğiniz yoksa ve başarılı olamıyorsanız bile sınav öncesi sorduğunuz birkaç sınav öğretmenin kâğıdınızı okurken bir kademe daha cömert olmasını sağlar. Matematik sınavına hazırlık açısından bu tarz yöntemler çok işe yarar.

Not Defterinize Çalışın

İyi bir öğrenciyseniz zaten dersi dinleyip not aldığınızı var sayıyoruz. Eğer defteriniz okunaksızsa veya notları kaçırmışsanız mutlaka arkadaşınızdan alın. Ama tabii kendi aldığınız notlar her zaman daha değerlidir. Çünkü o notlara çalışırken zihninizde derse geri döneceksiniz. Her neyse, bir şekilde elinizde öğretmenin yazdırdıkları bulunsun. Özellikle derste çözülen örnekler çok önemlidir. Matematik sınavında birçok hoca soru hazırlamakla uğraşmak istemez. Daha önce çözdüğü soruları rakamları değiştirerek sorar. Zaten deftere çalıştığınız zaman öğretmenin yazdırdıklarından üç aşağı beş yukarı sınavın gidişatını anlamış olursunuz. Tabii yine güzel not almak, önemli yerleri belirtmiş olmak sizi öne geçirir.

Yukarıda bahsedilen üç adım sizi öne geçirecektir. Eğer matematik sınavına gerçekten hazırlanmak istiyorsanız tabi ki yapmanız gereken en önemli şey yine de ders çalışmaktır. Ancak burada bahsedilenler de mutlaka size birkaç basamak yardım edecektir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap