Sınav Stresi

27.02.2014 - 22:12

sınav stresiSınav stresi bütün sınava hazırlanan öğrencilerin karşılaştıkları bir sorundur. Hazırlandığınız sınav ne olursa olsun sınav yaklaştıkça mutlaka strese girersiniz. Bu aslında çok doğal bir sorundur. En rahat olduğunu iddia eden insanlar bile bu sorunla karşılaşırlar. Gireceğiniz sınav ister ygs, ister lys veya kpss olsun fark etmez. Sonuçta hayatınızı etkileyen bir sınav olacağı kesindir. Sınav, insanın hayatını etkileyecek ve 2 3 saate sıkıştırılmış bir dönem olduğu için stres, sınav anında adayların fazla heyecandan beklenen başarının altında performans göstermelerine neden oluyor. Şimdi sınav stresiyle başa çıkmak için yapılması gerekenlerden bahsedelim.

Öncelikle sınavın hayatınızda neye denk eldiğini şöyle bir düşünün. Birçok şey yaşanmadan önce çok büyütülürken yaşandıktan sonra önemini yetirir. Geçmişte girdiğiniz sınavları düşünün. O sınavlara girerken de stres yaşadınız. Sizin için çok hayati gözüküyordu ama şu an bulunduğunuz noktada ne kadar da önemsiz duruyorlar. Bunu dikkatlice düşünün. Burda yapılmaması gereken hata şudur. Sınavın aslında çok gereksiz olduğunu düşünüp çalışmamak büyük bir hata olacaktır. Sınav elbette ki önemlidir ancak kavramanız gereken şey hayattaki her şey olmadığıdır. Ygs sınavına giriyorsanız iki milyona yakın kişi sizinle aynı durumda. Ancak sınava girmeyen çok daha büyük kalabalığı bir düşünün. Onlar için çok anlamsız aslında. Kısacası anlamanız gereken şey basitçe sınavın hayatın içinde çok küçük bir parça olduğudur. Sınavı gözünde çok büyütmek stresin en büyük kaynağıdır. Stresin diğer bir kaynağı da yetersiz olma duygusudur. Sınav anında stres yaşamak istemiyorsanız sınava çok iyi hazırlanın. Eğer bunu yaparsanız sınav size kolay geleceğinden bu stresi atlatmanız daha kolay olur. Başarılı bir öğrenci denemelerde zaten yüksek yaptığı için daha az stresle hazırlanır sınava. Ayrıca sınav anında soruları bilerek ve süre kaybetmeden yaparsanız süre olarak avantajlı duruma geçersiniz. Bu avantaj sizi rahatlatacaktır.

Stresin psikolojik etkenlerinin yanında fizyolojik nedenleri de vardır. Düzensiz beslenme ve uykusuzluk çok açık bir şekilde strese neden olmaktadır. Bol sebzeyle beslenip düzenli bir uyku düzeni edinirseniz daha az stres yaşayacağınız kesindir. Ayrıca spor ve çeşitli egzersizler de size olumlu katkı yapacaktır. Sağlıkla ilgili bu tür basit adımlar herkesin bildiği şeylerdir. Sadece üç adımı bile sıkıca takip etmek sizin daha fazla enerjiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunun için belli bir diyet programı veya egzersiz tavsiyesinde bulunmaya gerek yok. Çünkü her taraf bu konuyla ilgili bir sürü kaynakla dolu. Ancak stresle başa çıkmak için bazı sters egzersizleri var. Bunları yaparsanız sizi rahatlatır. Ayağa kalkıp bedenininizi ağır egzersizle yorun. Hızlı hareketlerle kalbinize daha fazla kan pompalanmasını sağlayın. Bunu yaparken sınav anını düşünün. En kötü ihtimalleri aklınıza getirin. Kendinizi heyecanlandırın ve stres yaşayın. Bunu yaptıkça stres sizin için basitleşmeye başlayacaktır. Tecrübeli olmanız işleri kolaylaştıracaktır. Dikkat etmeniz gereken şey stresle başa çıkmak için stresi başlı başına büyük bir olay haline getirmemektir. Stresi küçümseyin ve çok önem vermeyin. Sadece gerekeni yaptığınızın farkında olun yeter. Sınav için düzeninizi alt üst etmeyin. Kpss, ygs, dgs veya lys hiç fark etmez. Bütün sınavlar için durum böyledir. 


Etiketler:
  • kpss    
  • lys    
  • ygs    
  • sınava hazırlık    
  • Yorumlar
    Yorum Yap