Az Zamanda Çok Öğrenmek

23.07.2016 - 17:13

az zamanda çok öğrenmek

İnsanoğlu yaşadığı sürece hep bir şeyleri öğrenme eğilimindedir. Öğrenmenin övülmediği ve takdir görmediği hiçbir ideoloji yoktur. Burada biz az zamanda çok öğrenmek üzerinde duracağız. Vaktin sınırlı olduğu, çalışmaya isteğin az olduğu bir yerde az zamanda çok şey öğrenmek hayat kurtaracaktır. Verimli ders çalışma ile derslerde daha fazla başarılı olunabileceğini daha önce açıklamıştık. Bu işin mantığını ortaya koyduktan sonra birkaç pratik tavsiyede bulunacağız.

Öncelikle şunu bilmemiz gerek ki insan yaşadığı sürece sürekli bir şeyler öğrenir. Bu bizim doğamızda vardır. Yaşlı insanların gençlerden genel manada daha bilgili olmasının sebebi de budur. Gezseniz de, top oynasanız da, film izleseniz de bir şeyler öğrenirsiniz. Hatta bazı şeyleri sadece bunlarla yapmak suretiyle öğrenebilirsiniz. Mesele şu ki, çok fazla öğrenme ihtiyacı olan ve öğrenmeyi seven bir insanın bilgili olmak için yılları beklemeye tahammülü olmaz. O zaman şunu düşünmeliyiz. Öğrenme miktarını en yükseğe çıkarabileceğimiz öyle aktiviteler bulmalıyız ki az zamanda çok öğrenme imkânı bulalım. Elbette kitap okumanın yoğunluğu film izlemenin yoğunluğundan fazla olacaktır.

Siz okumayı değil izlemeyi seviyorsunuz diyelim. O zaman belgesel izlemek film izlemekten size daha çok bilgi verecektir. Yetmedi ise, o zaman daha yoğun bilgi veren bir belgesel izlemeniz gerekir. Aynı şekilde bilgi edindiğiniz kaynağın da doğru olması size yanlış bilgi edinme ve bu bilgiyi düzeltme sonucunda doğacak vakit kaybını azaltacaktır.

Okuma için de aynısı geçerlidir. Mesela roman okuduğunuzda bilgilenirsiniz. Ufkunuz genişler. Zekânız gelişir. Ancak bilgi edinmek için doğrudan bilgi verici kaynaklar okumanız size hız kazandıracaktır. Bilginin yoğun olduğu aktivitelerle uğraşmak size az zamanda çok öğrenmek ile ilgili avantaj sağlayacaktır. Yoksa bilgisayar oyunu oynadığınızda da mutlak bir şeyler öğrenirsiniz. Fakat oyun oynarken hem az öğrenirsiniz hem de vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız için vaktiniz azalır. Hâlbuki öğrenmek için bir şeylerle uğraştığınızda vaktiniz yavaş geçer. Mesela ders çalışma programınızda 1 saatlik ders çalışma var. Orada bu 1 saatin geçmek bilmediğini fark ederseniz. İçine birçok bilgi sığar.

Az zamanda çok öğrenmek için zamanı verimli kullanmanın ve bilgi verici aktivitelerle uğraşmak gerektiğini söyledik. Bu konuda uyanık olanlar ve direk tanımsal bilgi almaya özen gösteren insanlar bilgiye değer verdikleri için daha az unuturlar. Bu insanların genel manada çok okuduğunu görmeseniz bile çok bilgili olduklarına şahit olabilirsiniz.

Daha önce zaman yönetimi için zamanı arttırmak adlı yazıda verimli zaman kullanımı için bazı yöntemler paylaşmıştık. O yöntemler burada da aynı şekilde geçerlidir. Öğrenmenin fazla olması için yapmamız gerekenleri maddeler halinde özetleyelim. Az zamanda çok öğrenmek için;

  • Bilgi yoğun aktiviteler yapmak
  • Doğru kaynaklar kullanmak
  • Bilginin kalıcı olması için ona değer vermek
  • Zamanı verimli kullanmak

Bu adımlar daha bilgili olmanız için yetecektir. Burada yapmaya çalıştığımız; su gibi akan vaktin farkına varmamız ve vaktimizi biraz daha dolu kullanmaya yönelmemizdir.


Etiketler:
  • bilgi    
  • Yorumlar
    Yorum Yap