Zamanı Arttırmak

22.02.2014 - 21:44

zamanHerhangi bir sınava hazırlanıyor olmak demek, hayatı ve sizi eğlendiren her şeyi durdurmak anlamına gelmez. Burada edinmemiz gereken temel yaklaşım, ders çalışmaya ayırdığımız süreyi kısaltmak, ancak bu süreden gerçekten tam olarak yararlanarak elde edeciğimiz verimi arttırmaktır. Bunu sağlamak da programlı olmakla mümkündür. Bundan dolayı etkili bir program oluşturmak için bir an önce harekete geçmelisiniz. Etkili program yapmanın da bazı kuralları vardır. Bu kuralları diğer yazılarda çoğunlukla vermeye çalıştık. Tekrar özetlemek gerekirse, yapılacak programın uygulama değeri olması ve kendisinin bir stres kaynağı olmaması için, gerçekçi bir anlayışla hazırlanması gerekir. Programınız hayallerinizi değil gerçeklerinizi yansıtmalıdır. Bir tatil gününde 12 saat ders çalışmak iyi ve takdir edilecek bir özlem olabilir ancak büyük ihtimalle gerçeği yansıtmaz. Bu nedenle programınızda öngörülmeyen durumlar ve sarkmalar için de belirli emniyet payları yer almalıdır. Bu özelliği taşıdığı taktirde bir programı zevkle uygulamak ve bu programdan fayda elde etmek oldukça kolay olacaktır.

Zaman Kaybına Sebep Olanlar

Zamandan iyi yararlanmak için, zamanınızı ziyan etmenize sebep olan faktörleri de tanımanızda yarar vardır. Bu nedenle önümüzdeki bir hafta kendinize ve faaliyetlerinize eleştirel bir gözle bakın ve zaman kaybına yol açan olayları ve ne kadar zaman kaybettiğinizi kaydedin. Ayrıca kendinize aynı işleri daha kısa sürede yapmanın mümkün olup olmadığını da sorun ve zamanı kullanma biçiminiz konusunda düşünün. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerle yapılan görüşmelerde en çok zaman kaybına yol açan sebeplerin şunlar olduğu tespit edilmiştir.

  • Televizyon
  • Telefon görüşmeleri
  • Yolda geçen süreler
  • Arkadaşlarla geçirilen zaman

Eğer güne bir yaşama programı ile başlarsanız yukarıda sıralanan sebeplerin, sizi hayattaki amaçlarınızdan uzaklaştırmasının önüne geçmiş olursunuz. Bu programı bir gün önce yaparsanız, uygulama ve başarı olasılığı daha yüksek olacaktır.

Zamanınızı Arttırmak İçin İşe Televizyonla Başlayın

Televizyon en büyük zaman katillerinden bir tanesidir. Bu nedenle eğer televizyon programlarında seçici olmayı başaramazsanız, zamanınızın büyük bir kısmını yaratıcı ve üretici olmayan ve geleceğinize hiçbir katkı sağlamayacak bir şekilde tüketmeniz kaçınılmazdır. Televizyondaki programları özelliği olanlar ve sıradan olanlar olarak ikiye ayırın. Özelliği olan programlar, çok önemli naklen yayınlar veya her zaman tekrarlanamayan ve sizin için çok önemli olan programlardır. Sıradan olanlar ise, şimdiye kadar benzerlerini defalarca seyrettiğiniz, ertesi gün veya birkaç gün sonra unutacağınız diziler ve filmlerdir. Kahramanının manyak katillerin peşinden koştuğu ve sonunda da onları yakaladığı kaç tane film seyrettiğinizi düşünün. Eğer önümüzdeki bir sene boyunca buna benzer bir film veya dizi izlemezseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Bu nedenle günlük programınıza sıradan programlar için asla yer ayırmayın.  Şunu unutmayın ki televizyonun düğmesine basmak için veya televizyonun olduğu odaya girmek için çok küçük bir enerjiye ihtiyaç duyduğunuz halde televizyonu kapatmak için gerçek bir mücadeleye ihtiyaç duyarsınız. Televizyonu açana kadar kontrol sizin elinizdedir. Televizyon açıldıktan sonra ise kontrol ekrandaki dizi veya film oyuncularındadır. Bu nedenle en temel ilkeyi uygulayın. Yani kontrolü elinizden asla bırakmayın. Haberlerde ilginizi çeken bir şey varsa bunu seyrederken oturmayıp ayakta durun. Çünkü oturursanız kalkmak için ayrı bir güç harcamanız gerekeceği için, çalışmaya ayırdığınız değerli zamanı ziyan etmeniz ve televizyonun başında başlangıçta öngördüğünüzden daha uzun bir süre kalmanız kaçınılmazdır. Ayakta durursanız, ilginizi çeken kısım bittikten sonra televizyondan uzaklaşmak çok daha kolay olacaktır.

Kendinizle Yaptığınız Anlaşmayı İlan Edin

Hazırladığınız programdan iki fotokopi çektirin. Bir tanesini çalışma masanızın duvarına, diğerini ise televizyonun yanına asın. Böylelikle hem kendinizle yetişkin ve sorumluluğunuzun bilincinde olan bir insan olarak bir anlaşma yapmış olacaksınız, hem de anlaşmayı evin diğer üyelerine ilan etmiş olacaksınız. Böylece üzerinizde hissedeceğiniz dolaylı baskı, programınızı bozmanıza yol açacak sebeplerle daha etkin bir şekilde mücadele etmenize imkan verecektir.

Telefon Konuşmaları

Birçok gencin zamanının önemli bir bölümünü telefon konuşmaları almaktadır. Daha önemlisi telefon başında geçirilen süre pek hesaba katılmadığından yaşanan zaman kaybının farkına varmanız zor olacaktır. Bu nedenle telefon konuşmalarını olabildiğince kısa tutun ve telefon görüşmelerini kesinlikle mola saatlerinde yapın. Telefonun bir sohbet aracı değil bir haberleşme aracı olduğunu unutmayın. Sevdiğiniz biriyle konuşuyor olsanız bile eğer ders çalışmanız gerekiyorsa ona ders çalışmam gerekli deyip müsaade isteyin. Karşınızdaki sizi anlayacaktır.

Bekleme Süreleri ve Yolda Geçen Süreler

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların günlerinin önemli bir kısmı çeşitli sebeplerle bekleyerek ya da yolda geçmektedir. Bu beklemeleri ve yolculukları zaman açısından bir kayıp olmaktan çıkartmak için bu süreleri değerlendirmek gerekir. Ders çalışırken çıkardığınız notları elinizin altında bulundurun veya okumanız gereken bir kitabı yanınıza alın. Böylece boşa geçtiğini düşündüğünüz her anı ders çalışma saatine çevirebilirsiniz. Yolda geçen zamandan bu şekilde yararlanmak sizi yolculuktan sıkılmaktan da kurtaracağı için oldukça faydalı olacaktır.

Bekleme sürelerini çalışarak değerlendirmek açısından en uygun yol notlarınızdan çalışmaktır. Çünkü ister derste alınmış, ister ders çalışılırken çıkarılmış olsun, not bir konunun özünü aktarır. Derste alınmış bir notta öğretmenin önem verdiği noktalar, sizin çalışırken çıkarttığınız notta da ana kavramlar, anahtar ilkeler bulunmaktadır. Bu nedenle kuyrukta bekleyerek geçen süreden bile, bu notları tekrarlayarak etkili biçimde yararlanmak mümkündür. Eğer notlarınızı kartlara çıkarırsanız, taşıt içinde ayakta dursanız dahi bu notlardan tekrar yapabilirsiniz. Tekrarlamak öğrenmenin pekişmesini sağlayan ve hafızanın en büyük kusuru olan unutmayı önleyecek en önemli yöntemdir.

Hayır Demekte Güçlük Çekmek

Geleneksel kültürümüzün önemli özelliklerinden biri de, insanları kırmamak için onların bizi zorlayan taleplerine hayır diyememektedir. Sınava hazırlanan bireyler için bu konu da ciddi bir tehlike arz etmektedir. Ancak yine de insanlar sevdiklerini reddetmeyi arzu etmemektedirler. Yapmak istemediğiniz bir işi, hayır diyemediğiniz için yapmanız hem zaman kaybına yol açar hem de bu şeyi yaparken olumsuz duygular yaşanmasına sebep olur. Bundan kaçınmak için kendi durumunuzu ve zaman darlığı sebebiyle bu isteğe olumlu cevap veremeyeceğinizi uygun bir dille ifade ederseniz kesinlikle hiçbir problem yaşamazsınız. Hem arkadaşınızı hem de zamanınızı kaybetmemiz olursunuz.

Zamanınızı arttırmak için sıralanan önerilirin amacı, hayatınızı daha verimli ve eğlenceli yaşamınızı sağlamaktır. Eğer kendinizi geliştirmeye ayırdığınız süreyi gerçekten etkili kullanmayı başarırsanız her şeye vakit yetiştirip aynı zamanda başarılı da olursunuz. Böylece eğlenirken de çalışmadığınız için vicdan azabıyla eğlence sürenizi mahvetmiş olmazsınız.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap