Konuyu Anladığım Halde Çok Yanlışım Çıkıyor | Soru-cevap - Webders.net

Konuyu Anladığım Halde Çok Yanlışım Çıkıyor

icon_soru
Soru Arzu Cetin 11.11.2020 - 12:33

Bir konuyu videodan izledikten sonra bir de kendim tekrar ettikten sonra teste geçiyorum ama çok yanlışım çıkıyor anladığım halde, ne yapabilirim?

icon_soru
Cevap 15.11.2020 - 19:34

Bu tür sorunlar yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Konuyu anladığınızı hissettikten sonra çok yanlışınız çıkıyorsa bunun birkaç nedeni olabilir.

Anladığınızı düşündüğünüz konudan çok yanlış yapmanın olası nedenleri şunlardır:

  • Konunun mantığını tam oturtmadığınız halde anlatılanları anladığınız hissedip konuyu öğrendiğinizi varsaymanız bir nedendir. Konuyu tekrar çalışınca aslında ilkinde tam öğrenmediğinizi göreceksiniz.
  • Diğer konulardaki eksikler hiçbir zaman yakamızı bırakmaz. Örneğin köklü ifadeleri dinlediniz ve anladınız ancak üstlü sayıları bilmezseniz bütün köklü sayılar sorularını yine yapamazsınız.
  • Dikkat seviyeniz düşüktür veya acele ediyorsunuzdur. Acele etmek, dikkatsiz yaklaşmak çok sayıda yanlış çıkmasının diğer olası nedenidir. Bunu önlemek için daha fazla soru çözmek ama dikkatli olmayı ilke edinmek gerekir.

Kesin Çözüm Nasıl Sağlanır?

Bir konuyu öğrenmek demek kapsamıyla ve mantığıyla zihninizde yer etmesi demektir. Bunun için de birkaç defa tekrar gerekir. Ayrıca konuyla ilgili diğer konuların da anlaşılması gerekir. Anlatılan bir kısmı anladığınızı hissetmeniz bütün soruları eksiksiz çözmeniz için her zaman yeterli değildir.

Yapmanız gereken şey bir dersi baştan sona eksik konu bırakmadan bitirmektir. Ardından tekrar ve tekrar üstünden geçerek dersi birkaç defa bitirirseniz fayda görmeye başlarsınız.

Bu vesileyle şunu da belirtelim ki soru sorarken eksik bilgi veren ya da adını tam yazmayan arkadaşların sorularına maalesef cevap veremiyoruz.