İndirgenmiş Sıcaklıkla Gerçek Sıcaklık Arasındaki Fark En Fazla Nerede? | Soru-cevap - Webders.net

İndirgenmiş Sıcaklıkla Gerçek Sıcaklık Arasındaki Fark En Fazla Nerede?

icon_soru
Soru Cennet Hakyemez 09.09.2020 - 16:52

İndirgenmiş sıcaklık ile gerçek sıcaklık arasındaki fark en fazla nerede?

icon_soru
Cevap 11.09.2020 - 11:07

Bu soruya cevap vermek için indirgenmiş sıcaklık ile gerçek sıcaklık arasında neden fark vardır bunu bilmek gerekir. Gerçek sıcaklık bir yerde ölçülen gerçek sıcaklık değeridir. Ancak sıcaklığa yükselti etki ettiği için bazı haritalarda biz indirgenmiş sıcaklığı kullanmaktayız. İndirgenmiş sıcaklığı da yükselti etkisini sıfırlayarak yani sıcaklığı deniz seviyesine indirerek hesaplıyoruz.

Dolayısıyla indirgenmiş sıcaklık ile gerçek sıcaklık arasındaki fark en fazla yükseltisi fazla olan yerlerde olur. Bu da Türkiye için Doğu Anadolu Bölgesidir.

Türkiye ortalama olarak yükseltisi fazla olan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye'de genel olarak indirgenmiş sıcaklık ve gerçek sıcaklık arasında fark bulunmaktadır.

Eğer en az fark nerede vardır deseydiniz o zaman da yükseltinin az olduğu yerleri söyleyecektik. (Bu arada bu soru daha önce soruldu. Buradan soruya ve cevabına ulaşabilirsiniz.)

Yükseltinin sıcaklık üzerindeki etkisine bakarsak da her 200 metre yükseğe çıkıldığında sıcaklık yaklaşık 1 °C kadar düşmektedir. Bu nedenle bazı yüksek dağ etekleri yıl boyunca karla kaplıdır.