Sosyal Bilimler Lisesinden Tıp Kazanılır Mı? | Soru-cevap - Webders.net

Sosyal Bilimler Lisesinden Tıp Kazanılır Mı?

icon_soru
Soru Yusuf Ertek 29.08.2020 - 20:31

Merhaba lgs ye girene kadar matematikten sürekli kaçtım ve sayısalımın kötü olduğunu düşündüm bu nedenle sosyal bilimler lisesine girdim ancak şuan matematikten boşuna kaçtığımı ve geliştirmeye başladığımı anladım. Pişman olsam da yapacak bir şey yok. Üniversite sınavında tıp kazanmak istiyorum çok çalışırsam bu bölüme girebilir miyim? Yani sistemde bi engel var mı? Cevaplarsanız sevinirim

icon_soru
Cevap 31.08.2020 - 10:48

Sosyal bilimler liseleri daha çok sosyal alanlarda öğrenci yetiştirmek için düzenlenmiştir. Tıpkı fen liselerinin sayısal ağırlıklı olması gibi. Ancak sosyal bilimler lisesinden tıp kazanılır mı derseniz cevabımız evet olur. Çünkü bu konuda herhangi bir engel bulunmuyor.

Sınavda yaptığınız netler belirleyici olacaktır. Lisenin türü zannedildiği kadar önemli değildir. Sadece sayısal dersler ön planda olmadığı için bu dersler için bireysel olarak ekstra çaba göstermeniz gerekir.

Sosyal Bilimler Lisesinden Tıp Çıkar Mı?

Genel olarak tıp kazanan öğrencilerin fen ve Anadolu liselerinden çıkması bu sorunun sorulmasına neden oluyor. Ancak ille de böyle bir şart bulunmuyor. Fen liselerinden hukukçu çıktığı gibi sosyal bilimler liselerinden de tıp çıkabilir.

Bunun az olmasının birkaç nedeni bulunuyor. Öncelikle sosyal bilimler lisesi tercih eden öğrencilerin büyük bir bölümü daha liseye girerken sosyal bir alan tercih etmeyi düşünüyor.

Bunun da ötesinde okuldaki öğrenci ortamı ve yönlendirme de buna yönelik olabiliyor. Sonuç olarak tıp tercih eden öğrenci sayısı diğer liselere göre daha az olabiliyor.

Ancak bunların hiçbiri bir kural değildir. Hangi lisede okursanız okuyun tıp kazanma şansınız bulunuyor. Yeter ki tıp için gereken netleri sınavda yapın.