Üretimde Fotosentezin Önemi ve Etkisi | Soru-cevap - Webders.net

Üretimde Fotosentezin Önemi ve Etkisi

icon_soru
Soru Tugay Kabakcı 14.07.2020 - 19:10

Bitkisel ve hayvansal üretimde fotosentezin önemini ve etkisi nedir?

icon_soru
Cevap 16.07.2020 - 14:08

Bitkisel ve hayvansal üretimde fotosentezin önemi o kadar büyüktür ki fotosentez olmadan herhangi bir üretim düşünülemez. Aslına bakarsanız bitkiler üreticiyken hayvanlar tüketici canlılardır.

Yani bitkiler üretirler. Ürettiklerini ise hem kendileri tüketir hem de hayvanlar tüketir. Hayvanlar ise bitkilerden hazır olarak aldıkları şeyleri ihtiyaçları için kullanırlar.

Bizler tüketici olarak hem hayvanları hem de bitkileri tüketiriz. Bu şekilde besin zincirinin en altında üretici olan bitkiler bulunmaktadır.

İşte bitkilerdeki üretimin temel mekanizması fotosenteze dayanır. Fotosentez ile güneş ışığından alınan enerji ile topraktan alınan su birleştirilerek besin elde edilir. Bu besin hem canlıların yapısında hem de enerji elde etmesinde kullanılır.

Fotosentez nedir ne işe yarar adlı yazımızda bu konuyu detaylı olarak anlattık. Fotosentez sayesinde güneşteki enerji canlılara aktarılır ve yaşam devam eder.

Fotosentez dışında tek hücrelerin yaptığı bir de kemosentez denilen bir süreç vardır. Ancak bu bitkilerde görülmez. Dolayısıyla bitkiler ve hayvanlar için temel süreç fotosentezdir.