Gastronomi Okumak İçin Lisede Hangi Bölüm Seçilmeli? | Soru-cevap - Webders.net

Gastronomi Okumak İçin Lisede Hangi Bölüm Seçilmeli?

icon_soru
Soru Leyla Aşçı 14.05.2020 - 09:38
Gastronomi okumak için lisede hangi bölüm seçilmeli? Fikri vermenizi rica ediyorum.
icon_soru
Cevap 15.05.2020 - 09:32

Gastronomi bölümü profesyonel aşçı yetiştiren okullardır. Birçok yerde gastronomi ve mutfak sanatları bölümü olarak da geçmektedir. Yemek konusuna meraklı olanlar ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenler bu bölümü seçebilirler.

Gastronomi okumak için lisede sosyal alanı yani sözel alanını seçmemiz gerekiyor. Çünkü sınavda bölüm sözel puan türüyle öğrenci almaktadır.

Bununla birlikte alan dışı tercih yapmak da mümkündür. Örneğin siz sayısal ya da eşit ağırlık bölümünü seçmiş ve bu bölümden mezun olmuşsanız dahi sözel derslere çalışarak alan dışı tercih yapabilirsiniz.

Ancak en başından gastronomi okumak istiyorsanız o zaman sözel alan seçmeniz sizin için daha iyi olur. Hem okulda kendi alan derslerinizi görüp başarı şansınızı arttırırsınız hem de sayısal derslerden de büyük oranda kurtulmuş olursunuz.

Gastronomiden mezun olduktan sonra ya da okurken iyi yerlerde çalışmayı hedeflemeli ve aşçılık işine profesyonelce bakmalısınız. Bunun için yabancı dil öğrenmenizi, çeşitli kurs ve programlara katılmanızı ve kaliteli yerlerde staj yapmanızı tavsiye ediyoruz.