Savcı Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler | Soru-cevap - Webders.net

Savcı Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler

icon_soru
Soru Ahmet Sadi 12.04.2020 - 08:41
Savcı olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir? Savcı olma hayalim var. Fiziksel özelliklerimin yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
icon_soru
Cevap 14.04.2020 - 10:24

Savcı olma hayali taşıyan birçok aday olduğu için bu tür soruları da sık sık duymaktayız. Esasen savcı olmak için taşınması gereken özel bir fiziksel özellik bulunmuyor. Ancak taşımanız gereken temel bazı özellikler elbette bulunuyor.

Öncelikle savcı olmak için hukuk fakültesi kazanmak gerekir. Buradan hangi derslere ağırlık vererek hukuk kazanacağınız hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra sınava girersiniz. Bu sınavdan başarılı olmak için hukuk bilginizin iyi olması gerekir. Bu nedenle üniversite okurken derslerinizin iyi olması avantajdır.

Teorik sınavdan sonra mülakata çağrılırsınız. Mülakatta hukuk bilgilerinizin yanında çeşitli özellikleriniz değerlendirilir. Değerlendirme kurulu muhtemelen iletişim becerinizi, kendinize olan güveni fark edip buna göre size puan verir. Bununla birlikte hukuki olaylara bakış açınızı da yine değerlendirecektir.

Dolayısıyla savcı olmak için hangi özellikler gereklidir derseniz kendine güven, iletişim becerisi, kendini iyi şekilde ifade etmek ve hukuk alanına hakim olmak gibi özellikleri sıralayabiliriz.