Kimya Bilimi ile İlgili Meslekler ve Çalışma Alanları | Soru-cevap - Webders.net

Kimya Bilimi ile İlgili Meslekler ve Çalışma Alanları

icon_soru
Soru Enver Selik 20.11.2019 - 22:31
Kimya bilimi ile ilgili meslekler ve çalışma alanları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
icon_soru
Cevap 21.11.2019 - 18:40

Kimya ile ilgili birçok meslek vardır. Ancak 9. sınıf kimya müfredatı çerçevesinde işinize yarayacak olan başlıca kimya mesleklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Kimya Teknisyeni
  2. Kimyager
  3. Metalurji Mühendisi
  4. Kimya Öğretmeni
  5. Eczacı
  6. Kimya Mühendisi

Şimdi de bunlara kısaca değinelim.

Kimya teknisyeni: Kimya ile ilgili herhangi bir alanda kimyager veya kimya mühendisi kontrolünde çalışan teknik personeldir.

Kimyager: Kimya ile ilgili profesyonel çalışmalar yapmış eğitimli kimya bilim insanlarıdır. Üniversitelerde ve çeşitli laboratuvarlarda çalışırlar.

Metalurji mühendisi: Metal ile ilgili üretim yapılan her alanda çalışabilirler. Metallerin ve alaşımların özellikleriyle ilgili uzmandırlar.

Kimya öğretmeni: Öğrencilere MEB tarafından onaylanan kimya müfredatını öğretmekle yükümlüdürler. MEB okullarında ve özel eğitim kurumlarında çalışırlar.

Eczacı: İlaç üretiminden geliştirilmesine kadar birçok alanda çalışabilirler. Ayrıca hastaya ilacın temini konusunda da çalışırlar. İlaç üretimi kimya bilgisine dayandığından eczacılık da kimya bilimiyle ilgili meslekler arasında yer alır.

Kimya mühendisi: Kimya bilgisi ile mühendislik disiplinlerini birlikte kullanarak çeşitli problemlere çözüm bulurlar. Kimya endüstrisi kimya mühendislerin en çok çalıştığı alanlardan biridir.

Bu alanların dışında petrol ve doğal gaz mühendisiliği, gıda mühendisliği, ziraat mühendisliği, maden mühendisliği gibi alanlarda da yoğun olarak kimya bilimi kullanılmaktadır.