Bronz Alaşım Mıdır? | Soru-cevap - Webders.net

Bronz Alaşım Mıdır?

icon_soru
Soru Taha Cansever 19.11.2019 - 16:58
Bronz alaşım mıdır? Değilse nedir? Bilgi rica ediyoruz.
icon_soru
Cevap 20.11.2019 - 19:12

İçerisinde metal bulunan karışımlara alaşım denmektedir. Alaşım nedir adlı yazıda bu konuya değinmiş ve alaşımların özellikleri üzerinde durmuştuk.

Bronz bir alaşımdır. Bronza tunç da denmektedir ancak günümüzde bronz ile tunç arasında da bazı küçük farklar bulunmaktadır.

Bronz bakır ve kalay içermektedir. Ancak bunların yanında manganez, alüminyum, nikel ve fosfor gibi elementler de içerebilir.

Tarihte insanlar yoğun olarak bakır kullanırken tunç alaşımının keşfedilmesiyle kullanılan araç ve gereçler çok daha kullanışlı hale gelmiştir. Bu nedenle 2000 yıl kadar bir süreyi biz tarihte tunç çağı olarak adlandırmaktayız. Buradan da bronz alaşımının insanlık için ne kadar önemli olduğunu anlamaktayız.

Bronz ya da diğer adıyla tunç bakırdan daha dayanıklı özellikler göstermektedir. Alaşımların geneli bu şekilde oluşturmaktadır. İki dayanıksız metalin karıştırılması bazen çok dayanıklı bir alaşım elde edilmesine olanak sağlar. Günlük hayatta kullandığımız metallerin büyük çoğunluğu saf metal değil, alaşımdır.