Kussmaul Belirtisi Ve Klinik Önemi | Soru-cevap - Webders.net

Kussmaul Belirtisi Ve Klinik Önemi

icon_soru
Soru Ahmet Ersavaş 10.11.2019 - 17:26

Kusmaul işareti nedir? Kussmaull bulgusunun kusmaull solunumuyla ilgisi var mıdır?

icon_soru
Cevap 11.11.2019 - 12:47

Normalde inspiryumda (nefes alma esnasında) intratorasik basıncının (göğüsteki basıncın) negatifliğinin artması sonucu kalbe gelen kan miktarı artar ve boyun toplardamarları boşalır ve sonuçta santral ven basıncı azalır. İnspiryumda boyun venlerinin dolgunluğunun artması patolojik (hastalıklı) bir durumdur.

Buna Kussmaul Belirtisi (Kussmaul Bulgusu) denir. Kronik konstrüktif perikarditte, restriktif kardiyomiyopatide ve sağ ventrikül inraktüsünde gürülür. İlk kez Alman doktor Adolph Kussmaul tarafından tanımlanmıştır.

Kussmaul solunumu ise aynı hekim tarafından tanımlanmış olsa da farklıdır. Kussmaul solunumu; derinden ve hızlı soluk alıp vermedir. Metabolik asidoz kliniğinin önemli bulgularından biridir. Derin komada, örneğin üremide, diabetik ketoasidoz koması gibi pH değerinin 7.20'nin altında düştüğü metabolik asidoz durumlarında görülür.

pH 7.20'nin altına düştüğü için zayıf bir asit olan karbondioksit solunumla atılıp pH değerini fizyolojik sınırlara çekmek (7.35-7.45) için kompansasyon mekanizması olarak ortaya çıkar. Homeostazisi sağlamak için vücudun gösterdiği reaksiyonlardan biridir.