Charcot Eklemi Nedir? | Soru-cevap - Webders.net

Charcot Eklemi Nedir?

icon_soru
Soru Melike Umut Ürün 03.10.2019 - 22:00
Charcot Eklemi nedir? Charcot Ayağı ve Charcot Üçlüsünü tanımlar mısınız?
icon_soru
Cevap 04.10.2019 - 13:45

Charcot eklemi veya diğer bilinen adıyla Charcot Artropatisi, Fransız patolog/nörolog doktor Jean-Martin Charcot tarafından tanımlanan ve bu nedenle Charcot Nöroartropatisi olarak da anılmakta olan nöropatik osteoartropati, duyusal nöropatisi olan hastalarda eklem ve kemiklerde hasara neden olan progresif (ilerleyici) bir hastalıktır. En sık diyabeti olan hastalarda komplikasyon olarak görülmekle birlikte; enfeksiyon, kronik alkol kullanımı, syringomyeli gibi altta yatan hastalıklar ile ilişkili olarak tanımlanmış vakalar da bulunmaktadır

Charcot ayağı: Diyabetik nöropatik osteoartropatidir. Periferik nöropatinin bir komplikasyonu sonucu oluşur. Eklem dislokasyonu, patolojik kırık ve ayak mimarisinin ciddi destrüksiyonu (harabiyeti) ile karakterizer progresif (ilerleyici) bir komplikasyon/patolojidir. 1868 yılında Fransız nörolog doktor Jean Martin Charcot (1825-1893) tarafından tanımlanmıştır.

Charcot Triadı: Kolanjitte yani safra yolları iltihabında görülen üçlü klinik bulgudur. Fizik muayenede akut kolanjitin tanısında yardımcı olur. Bu üçlü aşağıdaki gibidir.

  1. Sarılık
  2. Ateş (Titremeyle beraber gelen / titremeyle beraber yükselen ateş)
  3. Karında sağ üst kadranda ağrı olması.