Refleks Bradikardi | Soru-cevap - Webders.net

Refleks Bradikardi

icon_soru
Soru Nilay Dönmez 16.09.2019 - 13:38
Refleks bradikardi nedir? Taşikardi ve bradikardi nedenlerini açıklar mısınız?
icon_soru
Cevap 16.09.2019 - 20:11

Refleks bradikardi, kan basıncındaki anormal artışların önlenmesi için vücudun homeostatik mekanizmalarından biri olan baroreseptör refleksine yanıt olarak oluşan bir bradikardidir (kalp atış hızında azalma).

Yüksek ortalama arter basıncı varlığında, baroreseptör refleksi, kardiyak debiyi azaltarak kan basıncını düşürmenin bir yöntemi olarak bir refleks bradikardi üretir.

  • Taşikardi: Kalbin dakikadaki atım sayısının (frekansının) normal fizyolojik değerlerin üstünde olması. (ingilizcesi tachycardia)
  • Bradikardi: Kalbin dakikadaki atım sayısının (frekansının) normal fizyolojik değerlerin üstünde olması. (ingilizcesi: bradicardia)
  • BPM: Beats per minute. Dakikadaki atım sayısı. Monitörlerde bu harflerle ifade edilir.

Kan basıncının mutlak değeri kardiak output (kardiyak debi) ve total periferik dirençle belirlenir. Formülize edersek: Kan basıncı = Kardiak output x Total periferik direnç.

Kardiyak debi iki faktörün bileşimidir. Bunlar kalp atış hızı ve kalp atım hacmidir. Pompalanan kan hacmi kalbin her bir atımında ventrikülden çıkıp atar damara giden kan hacmidir.

Kardiyak debi = Kalp atış hızı x kalp atım hacmi. En nihayetinde hepsini birleştirirsek;

Kan basıncı = Kalp atış hızı x kalp atım hacmi x Total periferik direnç.

Refleks bradikardi: kalp atış hızı ve/veya kardiyak debi düşürülerek kan basıncının düşürülmesidir.

Kan basıncının artması kardiyak debinin artmasından veya periferik damar direncinin artmasından veya her ikisinden kaynaklanabilir. Karotid sinüsteki baroreseptörler, basınca duyarlı oldukları için artan kan basıncını farkeder ve basınç artış bilgisini omurilik soğanındaki (medulla oblongata) karviyovasküler merkeze iletir. Kardivasküler merkez homeostaziyi korumak/düzende tutmak için parasempatik sinir sistemini aktive eder. Vagus siniri aracılığıyla (nervus vagus) parasempatik yolak harekete geçer ve sinir ucundan kalp kası hücrelerine asetil kolin salınır. Asetilkolin de M2 muskarinik reseptörlerine bağlanır ve bu da refleks bradikardiye yani kalbin daha sakin atmasına neden olur.

M2 muskarinik reseptörleri, sinoatriyal düğümün depolarizasyonunu Gi protein-bağlı reseptörleri ve muskarinik potasyum kanallarının modülasyonu yoluyla inhibe ederek kalp atış hızını azaltır. Ve yine M2 muskarinik reseptörleri atrium kaslarının kasılma gücünü  ve atriyoventriküler düğümün ileti hızı azaltır. Bununla beraber M2 muskarinik reseptörleri ventrikül kasının kasılma gücü üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Refleks bradikardiye neden olan uyaranlar:

  • Okülokardiyak refleks
  • İntrakraniyal hipertansiyona sempatik tepki
  • Sistemik olarak uygulanan norepinefrin (sistemik damarlar üzerindeki α-adrenerjik etkiler, kalp üzerindeki β1-adrenerjik etkilerinden daha baskındır)