Geçen Seneden Öğrenilen Konular Yeniden İzlenmeli Mi? | Soru-cevap - Webders.net

Geçen Seneden Öğrenilen Konular Yeniden İzlenmeli Mi?

icon_soru
Soru Arzu Çetinkaya 07.09.2019 - 19:23

Mezun öğrencisiyim geçen seneden öğrenilen konular için yeniden video izlenmeli mi yoksa konuyu sadece kendim çalışarak ilerleyebilir miyim?

icon_soru
Cevap 08.09.2019 - 11:37

Üniversite sınavlarında başarı getiren ana faktör tekrardır. Bu nedenle bir konuyu geçen sene öğrenmişseniz bile hiç bilmiyormuş gibi tekrar çalışmanızı öneririz. Tekrar çalıştığınızda mutlaka geçen sene fark etmediğiniz yeni detayları fark edeceksiniz. Böylece konularla ilgili bilgileriniz daha kaliteli hale gelmiş olacaktır.

Geçen sene konunun çalışılmış olması size şöyle bir avantaj sağlayacaktır. Konuları daha hızlı bitirme, daha çok sıkılmadan ders çalışma olanağına sahip olabilirsiniz. Ancak bunu avantaja çevirmek istiyorsanız mutlaka aynı ciddiyetle tekrar çalışmanızı öneririz.

Konuyu videolu çalışmak şart değildir. Konu anlatımlı kaynaktan daha kendiniz çalışabilirsiniz. Hatta kitap iyi kullanıldığında videodan daha etkili olabiliyor. Ancak video da daha kolay ve yoğun öğrenme sağlayabiliyor. Bu nedenle ders çalışmanızı farklı kaynaklardan çeşitlendirebilirsiniz.

Yapmamanız gereken şey ise aşırı karışık ders çalışmaktır. Her kaynaktan bir konu çalışmak, konuları yarısında bırakmak, testi çözmeden diğer konuya atlamak gibi yöntemler iyi yöntemler değildir. Başladığınız kaynağı istikrarlı bir şekilde bitirmelisiniz.