Acil Tıp

Gis Kanaması:

Tanım:

Treitz ligamanının üstünden kaynaklanan kanamalar üst GİS kanaması, altında kalan kanamalar alt GİS kanaması olarak adlandırılır.

Tedavi Yaklaşımı:

Kanamalarda önemli olan bu kanamanın hastanın hemodinamik durumunu bozup bozmadığıdır. Eğer hastada volüm açığı meydana getirmişse yani tansiyonda nabızda değişime sebep olmuşsa, baş dönmesi, göz kararması, ellerde ayaklarda soğuma, ortostatik hipotansiyon olmuşsa, iki tane büyük damar yolu açılır ve 1000 cc ringer laktat veya kolloid takılır. Foley sonda da takılır, üst GİS kanaması ise nazogastrik sonda takılır, mide oda sıcaklığında SF ile yıkanır (Nazogastrik sonda takılırken sorun yaşandıysa bu basamak ihmal edilebilir, amacı tanıyı kesinleştirmektir) ve en kısa zamanda tam kan veya eritrosit süspansiyonu takılabilecek bir merkeze sevk edilmelidir. 

Eğer hastadaki kanama rektal kanama ise ve kanamanın rengi eğer kırmızı yani taze kan ise (hematoşezya) ve damla damla ise büyük ihtimalle hemoroiddir, gerekli tedavi verilir(bkz: hemoroid reçetesi). Miktarı fazlaysa ringer laktat veya kolloid takılarak hasta sevk edilir.

Kan koyu renkte ise yani melena ise kanama GiS’in üst kısımlarından gelmiş ve sindirilmiş demektir, melena çok koyu renkli ve çok kötü kokuludur. Hasta ringer laktat takılarak üst merkeze sevk edilir. 

YALANCI MELENA: Demir, bizmut, organik kömür melena görünümüne yol açar. 

Yorumlar
Sen de Yaz