Aktüerya Bölümü

03.01.2016 - 00:25

aktüerya

Aktüerya bölümü hakkında çok fazla bilginin olmadığı bölümlerden bir tanesidir. Aktüerya nedir sorusuna kısaca sigortacılığın matematik alanıdır diyebiliriz. İngilizcedeki actuary kelimesinden Türkçeleşmiştir. Sigorta poliçesi oluştururken fiyatı belirlemede kullanılan kaza istatistikleri, fiyatlar, kar tahminleri gibi matematiksel işlemler aktüeryanın alanına girer. Aktüerya bölümü mezunlarına aktüer denir. İşte aktüerler sigortacılık alanındaki uzman kişilerdir. Yurt dışında, özellikle sigortacılığın önemli olduğu Amerika’da en önemli meslekler arasında gösterilen aktüerya Türkiye’de henüz tam olarak kavranmış değildir. Aktüerya bölümü de zaten çok fazla üniversitede bulunmuyor. Aktüerya bölüm olarak Marmara Üniversitesinde ve Kırıkkale Üniversitesinde bulunuyor. Ancak bölüm farklı isimler alabiliyor. Mesela Hacettepe Üniversitesinde aktüerya bilimleri adı altında bir bölüm bulunuyor. Zaten Hacettepe bu alanda en çok bilinen üniversitelerden biridir. Yine aktüerya ve risk yönetimi adlı bölüm de Karabük Üniversitesinde yer alıyor. Çok ilginçtir ki aktüerya YGS-1 ve MF-1 puan türleri ile öğrenci alırken aktüerya ve risk yönetimi bölümü TM-1 puan türüyle öğrenci almaktadır. Bu alanda eğitim veren üniversitelerin taban puanları ve kontenjanları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Tablodaki sıralamalar ve puanlar seneden seneye farklılık gösterdiği için ortalama değerler verilmiştir. Tercih döneminde güncel sıralamalara Ösym’nin açıkladığı tercih kılavuzundan bakabilirsiniz.

aktüerya bölümü puanları

Tabloda da görüldüğü gibi ilgili bölüm sayısı az ve kontenjanlar oldukça düşük. Yani bu işin eğitimini aldığınız zaman rakipleriniz çok değil. Ancak şunu da belirtmeliyiz mi ülkemizde sigorta şirketi aktüerleri bu eğitimi almadan da yönetici olabilmektedirler. Dolayısıyla bölümü bitirseniz bile en önemli olay kendinizi yetiştirmekte. Eğer kendinizi yetiştirirseniz kabiliyetlerinizle iyi bir sigortacı olabilirsiniz. Yine de bölümün bilinirliğinin az olması ve çalışma alanının sigortacılıkla sınırlı olması Türkiye’de kısıtlayıcı bir faktördür denilebilir. Bölümün puanlarının düşük olmasının sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. İstihdam alanı olarak hem özel sigorta şirketlerinde hem de kamu kuruluşlarında risk faktörü uzmanları olarak bu bölüm mezunları çalıştırılabilmektedir. Eğer kendinizi iyi yetiştirirseniz işsiz kalmanız biraz zor. Ancak yine de riskler her zaman mevcut.

Bölüm büyük oranda istatistik ve matematiğe dayanıyor. Ayrıca sigortacılık mevzuatı, finans gibi alanlar da bölüm aktüerya bölümünü okuyan öğrenciler için çok önemli. Bölümde okutulan dersler istatistik, hukuk, sosyoloji, vergi, sosyal güvenlik teorileri gibi derslerdir. Yani kısaca matematik, hukuk ve finansın bir araya gelmesiyle aktüerya bölümü ortaya çıkar diyebiliriz.

Aktüer olmak isteyen adayların matematiğe ilgi ve kabiliyetinin olması şarttır. Ayrıca ekonomi alanında öğrenmeyi seven, detaycı, iletişimi güçlü bireylerin sektörde daha başarılı olacağı kesindir. Bölümü tercih edecek adaylara Marmara Üniversitesinin aktüerya sayfasına bakmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca bu mesleği yapan bir tanıdığınızla görüşmeniz avantaj sağlar. En azından sigorta alanı ile ilgili tecrübeli birisine danışmalısınız. Çünkü sigortacılık sevildiğinde başarı elde edilmesi olası olan bir alan olmasına rağmen sevilmediğinde gerçekten işkenceye dönüşebilmektedir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap