Doğal Sayı Nedir?

24.06.2019 - 19:30

Ortaokul matematik müfredatından itibaren doğal sayı kavramı sürekli karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli sorularda "a bir doğal sayı olmak üzere" tarzında ifadeler geçtiği için doğal sayıların ne olduğunu bilmemiz çok önemlidir. Bu yazıda doğal sayı nedir sorusunu cevaplayacağız. Basit ama önemli olan bu bilgileri her öğrencinin bilmesi gereklidir.

Sıfırdan başlayarak pozitif yönde sonsuza kadar 1'er artarak giden bütün sayıların oluşturduğu kümeye denmektedir.

Yani doğal sayılar sıfırdan başlar ve sonsuza kadar gider. Ancak doğal sayılar arasındaki fark 1 veya 1'in tam katlarıdır. Bu nedenle doğal sayılar kümesi 0, 1, 2, 3 ... gibi sayılardan oluşmaktadır. Buçuklu, virgüllü sayılar doğal sayı değildir.

İngilizce natural olarak adlandırılan doğal kelimesinden dolayı doğal sayılar büyük N harfiyle gösterilirler. Yani doğal sayılar kümesi N = {0, 1, 2, 3, ...} şeklinde gösterilebilir.

Doğal sayı nedir

Doğal sayılara bu ismin verilmesi doğada karşılıklarının olması demektir. Örneğin 2 adet elma görebiliriz biz doğada ancak 2,4 tane elma göremeyiz. Ya da 5 ev olabilir ancak -3 tane ev olamaz. Neyin doğal sayı olup olmadığını anlamak için bu yöntemi kullanabiliriz.

İlgili yazı: Tam sayı nedir?

Doğal Sayıların Özellikleri

Doğal sayıların özelliklerini maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğada karşılıkları bulunan sayılardır.
  • 0'dan başlar.
  • Aralarında 1'er fark bulunur.
  • N harfiyle gösterilir.
  • Sayı doğrusunun sağ tarafında yer alırlar.
  • Sonsuza kadar gider.

Bunun dışında çeşitli başka özellikler de yazabiliriz ancak genel özellikler açısından bunlar yeterlidir.

Doğal Sayılarla İlgili Çok Sorulan Sorular

Konuyu daha iyi öğrenmek için birçok öğrencinin aklına takılan soruları cevaplayalım. Böylece bazı noktalar daha iyi anlaşılmış olur.

Doğal sayılar kaçtan başlar?

Yukarıdaki tanımda anlattığımız gibi doğal sayılar kümesi 0'den başlar.

Her doğal sayı bir tam sayı mıdır?

Evet her doğal sayı bir tam sayıdır.

Sayma sayıları ile doğal sayılar arasındaki fark nedir?

Sayma sayıları 1'den başlar. Doğal sayılar ise 0'dan başlar.

Doğal sayılar kesirli olur mu?

Doğal sayılar tamdır. Yani 2, 3, 11 gibi sayılar doğal sayı iken 3,5 gibi sayılar doğal sayı değildir. Ancak siz bir doğal sayıyı da kesirli olarak ifade edebilirsiniz. Örneğin 6/3 kesri 2'ye eşit olduğu için bir doğal sayıya eşittir. Ancak 7/5 kesri doğal sayıya eşit değildir.

Tek ve çift doğal sayılar nelerdir?

0, 2, 4 ... şeklinde giden sayılara çift sayılar, 1, 3, 5 şeklinde giden sayılara ise tek sayılar denir. Çift sayılar 2'ye bölündüğünde yine bir doğal sayı ortaya çıkar. Ancak tek sayılar ikiye bölündüğünde doğal sayı ortaya çıkmaz.


Etiketler:
  • matematik    
  • Yorumlar
    Yorum Yap