Beslenme ve Diyetik Bölümü

21.08.2016 - 16:53

Obezitenin ve sağlıksız beslenmenin arttığı çağımızda beslenme ve diyetik bölümü de önemini artmaktadır. Besinlerin endüstriler aracılığıyla üretilmeye başlandığı bu dönemde artık beslenmeni sağlıklı olması oldukça zorlaşmaktadır. Beslenme ve diyetik bölümü de sağlıklı ve dengeli beslenmeye olan ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Fazla kiloların neden olduğu obezite problemi bugün dünyamızda tarihte olmadığı kadar yaygındır. Üstelik bu hastalığa yakalananların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Beslenme bozukluklarında aşırı kilo almalarda doktorların yanında beslenme uzmanları da önleyici anlamda doğrudan görev alır. Bugün diyetisyene başvuranların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Genel Bilgi ve Programın Amacı

beslenme ve diyetik bölümü

Beslenme ve diyetik programının amacı, insan sağlığının korunması ve beslenmeden kaynaklanan hastalıkların tedavi edilmesi konularında çalışacak diyetisyenlerin yetiştirilmesine yönelik eğitim yapmaktır. Bölümde beslenme ve besinlerle ilgili bilgiler öğrenciye aktarılmakta ve araştırmalar yapılmaktadır. Bu yolla beslenme konusunda yeterince donanıma sahip mezunlar elde edilmektedir. Beslenme ve diyet konusunda donanımla insanlar da bu tür sorunlarla karşılaşanlara yardımcı olmaktadırlar. Beslenme ve diyetik bölümü mezunlarına diyetisyen deriz.

Beslenme ve diyetik bölümü mezunu olan diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyen ve halk sağlığı diyetisyeni olarak 3’e ayrılırlar:

Yönetici diyetisyen: Hastanelere, okullara, yurtlara, endüstri ve kamu kurumlarına besinin alınması, en uygun ve yararlı şekilde pişirilmesi, servisinin planlanması ve denetlenmesi görevini yapar.

Tedavi diyetisyeni: Hastaların durumunu göz önünde bulundurarak özel diyetler düzenler.

Halk sağlığı diyetisyeni: Sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın doğru şekilde beslenmesi için çalışmalar yaparlar.

Aranan Kişisel Özellikler

Beslenme ve diyetik bölümü tercih edecek adaylarda doğa bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, sabırlı, işbirliğine yatkın, ikna gücü yüksek olması gerekmektedir. İkna yeteneğinin yüksekliği terapilerde çok önem arz etmektedir. Bunun dışında doğa bilimlerine olan ilgi ve yenilikleri takip etmek de çok önemlidir. Çünkü insan beslenmesi ile ilgili güncel araştırmalar devam etmektedir. Bunun sonucunda bilgiler sürekli gelişmekte ve güncellenmektedir. Bu açıdan kendi alanına ilgi duyan ve gelişmeleri yakından takip eden insanlar bu alanda daha başarılı olacaktır. Ayrıca yabancı dil bilgisi gelişmeleri takip etmek için önemlidir.

Öğretim Süresi ve Okutulan Dersler

Beslenme ve diyetik bölümünün öğretim süresi 4 yıldır. Program kapsamında temel kimya, fizik, biyoloji, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji, fizyoloji, anatomi, kurum beslenmesi, ana –çocuk beslenmesi, kişisel ve toplumsal sağlık, yönetim ekonomisi gibi dersler okutulmakta ayrıca sağlık ocaklarında, ana- çocuk sağlığı merkezlerinde, hastanelerde staj yapılmaktadır. Bu yolla 4 senelik eğitim süresinde beslenme ve bunun sonuçları hakkında epey birikim elde ederler.

Mezunlara Verilen Unvan ve Çalışma Alanları

Beslenme ve diyetik bölümü mezunlarına “Diyetisyen” unvanı verilir. Diyetisyenler, sağlık kurumlarında, yataklı tedavi kurumlarında, toplu beslenme yapılan kuruluşlarda, araştırma ve endüstri kuruluşlarında, ayrıca gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak çalışabilirler. Bunun yanında beslenme danışmanlığı yaparak insanlara doğrudan hizmet de sağlayabilirler. Diyetisyenlere başvuran danışan sayısının günden güne artması bu alanda ihtiyacın olduğunu doğrudan göstermektedir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap