Limbik Sistem Nedir?

29.06.2016 - 07:44

limbik sistem nedir

İnsan vücuduna baktığınız zaman az bilinen fakat önemli limbik sistem dediğimiz bir sistemin var olduğunu görürüz. Peki, limbik sistem nedir? Biyoloji dersinde karşınıza çıktığında okuldaki hocanız size bunu ödev olarak vermiş olabilir. Ya da bir yerden duyduğunuz için size önemli gelmiş de olabilir. Nedir bu limbik sistem diye merak etmiş de olabilirsiniz. Bütün bu ihtiyaçları gidermek için size limbik sistemin ne olduğunu anlatacağız. Lenf sistemi nasıl pek bilinmiyorsa, limbik sistem hiç bilinmiyor diyebiliriz.

Limbik sistem insanın kafasında bulunan beyne komşu bir sistemdir. Talamusun iki tarafını da kuşatmış olan bu sistemin birkaç önemli parçası vardır. Bu parçalar; hipotalamus, hipokampus ve amigdala şeklindedir. Bu kısımlar dışında da limbik sistemin parçası olan çevre bölümler vardır.

Limbik Sistemin Görevleri

Limbik sistem insanın duygu sistemini kontrol eden en önemli parçadır. Ayrıca hafıza için de hayati bir öneme sahiptir. Limbik sistemin görevini anlamak için ilgili minik organları tanımamız gerekir. Hipotalamusun görevlerini hepimiz biyoloji dersinden biliyoruz. Bilmiyorsak da öğrenmemiz gerekir.  Hipotalamus hormon bezlerini yönlendiren uyarıcı hormonları salgılayan çok önemli bir yönetim merkezimidir. Merkezi sinir sisteminin bütün bölümleri o kadar hayatidir ki, bunlarda meydana gelen ufak bir problem yaşamın son bulmasına neden olabilir.

Burada müfredatta çok olmayan ve bilinmeyen bölüm hipokampus denilen yapıdır. Bu yapının en önemli görevi ise öğrendiğimiz bir şeyi uzun süreli hafızaya aktarmasıdır. Bildiğiniz gibi insanda günlük öğrenilen ve unutulan şeylerin yanında bir de öğrenilip önem arz edildiğinde tekrar tekrar hatırlanan bilgiler mevcuttur. İşte öğrenmenin kalıcı olması hipokampus ile ilgilidir.

Hipokampusten sonra gelen yapı ise amigdala dediğimiz yapıdır. Amigdala iki tane badem şeklinde sinirsel yapının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Amigdalası alınan hayvanların normalde öfke ile tepki verdikleri şeylere artık tepkisiz oldukları saptanmıştır. Ayrıca birçok hissiyatın da amigdala olmaduğı zaman çalışmadığı görülmüştür.

Bahsettiğimiz yapıların yanında limbik sistemin parçası olan ve kenarda kalmış küçük başka yapılar da mevcuttur. Bu yapıların detayına girmeye gerek yok şu anda. Eğer tıp fakültesi okursanız bu yapıları anatomi dersinde görebilirsiniz. Ancak şu an için hipotalamus, amigdala ve hipokampus bölümlerinin görevlerini bilmemiz ve bütünsel olarak limbik sisteminin ne işe yaradığını anlamamız yeterlidir.

Limbik sistemin duygu durumumuzla alakalı olduğunu söyledik. Buradaki duygular daha çok insanın hayatta kalmasını sağlayan korku, endişe, üreme isteği gibi duygulardır. Bu yapıların hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde genellikle bu tür duyguları kontrol ettiği tespit edilmiştir.

Limbik sistemin çalışması için gerekli olan sistem ise endokrin sistem dediğimiz hormon bezlerinden oluşan sistemdir. Çünkü birçok hissi biz hormonlar aracılığıyla algılarız. Vücutta kütle ve hacimce çok az yer kaplayan limbik sistem organları ise hormon mekanizmasında doğrudan yönetici rolü üstlenirler.


Etiketler:
  • biyoloji    
  • Yorumlar
    Yorum Yap