Çarpanlara Ayırma Soruları Nasıl Çözülür?

19.02.2019 - 14:18

Matematiği iyi bilenler için çok kolayken derse hakim olmayanlar için çarpanlara ayırma bir işkenceye dönüşebilmektedir. Matematiğin en temel konusu olduğu için bu konuyu iyi bilmezsek diğer konuları da iyi yapamayız. Bu nedenle çarpanlara ayırma soruları nasıl çözülür birkaç basit tavsiyede bulunmak faydalı olacaktır.

Evvela şunu belirtelim ki çarpanlara ayırma konusu püf noktaları bilindiğinde gayet kolay bir konudur. Ancak püf noktaları öğrenip de hemen konuyu halletmeniz mümkün değildir. Ne kadar kolay da olsa bu konu çok önemli olduğundan bol miktarda soru çözülmelidir.

Konuyu öğrenmek için çarpanlara ayırma konu anlatımı kısmından faydalanabilirsiniz. Burada aldığınız temel bilgileri bol miktarda soru çözerek geliştirebilirsiniz. Şimdi kısaca bazı püf noktaları paylaşalım.

çarpanlara ayırma soruları nasıl çözülür

Çarpanlara Ayırma Konusu İçin Püf Noktaları

Öncelikle formülleri ezberlemek yerine öğrenin. Ezberlemeden nasıl öğreneceğiz diyebilirsiniz. Ancak çarpanlara ayırmadaki özdeşliklerin tamamı birbiriyle bağlantılıdır. Örneğin tam kare toplamı özdeşliği ile tam kare farkı özdeşliği birbiriyle bağlantılıdır. Formülünü unuttuğunuzda kısaca parantez çarpım yaparak yeniden elde edebilirsiniz. Bu nedenle çok formül var diyip gözünüzü korkutmayın.

Bol miktarda soru çözün. Bu size klasik bir tavsiye gelebilir ama bol örnek çözmek size özdeşlikleri öğretecektir. Sürekli soru çözümü ise bunları asla unutmamanıza neden olacaktır. Eğer formülleri çok unutuyorsanız yeterince soru çözmüyorsunuz demektir. Çünkü genel olarak matematik sorularında zaten bu formüllere ihtiyaç duyacağınızdan siz istemeseniz dahi bu formülleri öğrenirsiniz.

Sorulardan korkmayın. Bazı sorularda çok fazla ifade bulunur. Bunun içinden çıkamam diye düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki soru çözümsüz olamaz. Mutlaka görmediğiniz basit bir yer vardır. O noktayı gördüğünüz zaman iş çözülecektir. Bunun görülmesi de soru pratiğiyle oluşmaktadır.

Moralinizi bozmayız. Bu tür konular temel konular olduğu için bazen öğrenmesi uzun sürer. Bütün soruları eksiksiz yapamıyor olabilirsiniz. Ancak belli bir aşamadan sonra öğrenme gerçekleşir ve artık kolay gelmeye başlar. Bu noktaya bir gün mutlaka ulaşacağınızı unutmayın.

İşlemden çekinmeyin. Çarpanlara ayırma konusu zor sorular da sorulabilen önemli bir konudur. Bu konuda çok işlem vardır ama işlemler genellikle basit ve zevklidir. Siz bazen soruda işleme girişmez ve daha basit bir çözüm yolu bulmayı beklersiniz. Ama çoğunlukla işlem tahmin ettiğinizden kısa sürecektir. Bir de işleme başladıktan sonra varsa başka bir çözüm yolu o da ortaya çıkacaktır.

Yukarıdaki noktaları iyi uygularsanız çarpanlara ayırma konusunu iyi öğrenmeniz kaçınılmazdır. Ancak çalışkan ve ısrarcı olmak zorundasınız. Hiçbir şeyin kendiliğinden gerçekleşmediğini unutmayın.


Etiketler:
  • matematik    
  • Yorumlar
    Yorum Yap