Planlı Çalışmak

02.09.2016 - 23:13

planlı çalışmak

Ders çalışma konusunda en ufak tecrübesi ya da bilgisi olan birisi planlı çalışmak için mutlaka bir şeyler denemiştir. Bu yazıda biz planlı çalışmak için ne gerekiyorsa onu ortaya koyacağız. Çünkü planlı çalışmak önemlidir. Eğer bir şeyler öğrenmek istiyorsak ve o öğrendiklerimizle de bir şeyler başaracaksak bunu bir plan ve program halinde yapmamız gerekiyor. Planlı çalışma meselesini şu başlıklar altında inceleyeceğiz.

Planlı çalışmak nedir?

Planlı çalışmak neden önemlidir?

Planlı çalışmak bize ne kazandırır?

Planlı çalışmak için neler yapmalıyız?

Yukarıdaki dört temel başlık üzerinden planlı çalışmayı ele alacağız. Bu dört başlıktan sonra planlı çalışmak ile ilgili temel her şeyi kavramış olacağız.

Planlı Çalışmak Nedir?

Önce planlı çalışmak nedir sorusuyla başlayalım. Öyle veya böyle eğer öğrenciysek ders çalışacağız. Hepimiz ya bir okulda öğrenciyiz ya da öğrenmeyi seviyoruz; yani hayatta öğrenciyiz. Nasıl ki bir işe giderken kalkmamızı, kahvaltımızı, otobüse binme saatimizi organize ediyoruz. Aynı şekilde ders çalışmamızı da organize ederiz. Etmezsek sistematiğimiz olmaz ve devamlılık sağlayamayız. Ders çalışmak ile ilgili yaptığımız saat, soru sayısı, yapılacak eylem, kullanılacak kaynak gibi ön hesapların ve organizasyonun tamamına biz planlı çalışmak deriz.

Planlı Çalışmak Neden Önemlidir?

Aslında planlı çalışmanın ne olduğunu anlatırken planlı çalışmak neden önemlidir bunu da söylemiş olduk. Her şeyde bir sistematiğe sahip olmamız gerekir. Hatta eğlence gibi keyif için yapılan şeylerde bile planlı olmayı tercih etmeliyiz. Şöyle düşünün, 10 günlük bir tatile çıktınız. Tatil diye plan yapmamaya karar verdiniz. Büyük ihtimalle o 10 gününüzün tamamı içi boş ve verimsiz bir şekilde dolacaktır. Ancak gezip göreceğiniz yerleri bir liste ve tarihe göre programlarsanız dolu dolu bir 10 gün geçirmiş olursunuz. Aynısı ders çalışmada da böyledir. Bu nedenle planlı çalışmak çok önemlidir.

Planlı Çalışmak Bize Ne Kazandırır?

Konuyla ilgili diğer bir soru da planlı çalışmak bize ne kazandırır sorusudur. Mademki bu iş o kadar kutsanıyor. Hatta bütün bir rehberlik servisinin görevi bazen planlı ders çalışmaya öğrenciyi hazırlamak oluyor. Öyleyse bunun bize kazandırdığı bir şeyler olmalıdır. Elbette planlı çalışmak bize çok şey kazandırır. İlk olarak vakti verimli kullandığımız için çok daha fazla ders çalışma imkanı buluruz. Sonra ders çalışmamızı hedefimize göre organize etmiş oluruz. Böylelikle hedefe kitlenmiş bir şekilde motivasyon da elde ederiz. Dersten sıkılmamız daha zor olur. Başarı ile ilgili öngörülerimiz olur. Nerede eksik olduğumuzu anlarız. Neyi yapıp yapmadığımızı görürüz. Bu listeyi uzatmak mümkündür. Gördüğünüz gibi planlı çalışma bize neredeyse her şeyi sağlamaktadır.

Planlı Çalışmak İçin Neler Yapmalıyız?

Planlı çalışmak nedir öğrendik. İyi bir şey olduğuna da kesin kanaat getirdik. Öyleyse sıradaki aşama planlı çalışmak için neler yapmalıyız ona bakmaktır. Şunu önceden belirtmekte fayda var. Planlı çalışmak çok büyük oranda iradeye bağlı bir şeydir. Çünkü planı yapmak kadar plana uymak da önemlidir. Öğrenciler sıkıldıkları anda yeni plan yaparlar. Bazen plan yapmak eylemden kaçmanın bir yolu olmaktadır.

Planlı çalışmak için öncelikle kararlı olacağız. Sonra da derslerimizi ihtiyacımıza göre sıralayacağız. Realist bir şekilde, bizi imkansıza sürüklemeyecek şekilde çalışabildiğimiz saat ve miktarı belirleyeceğiz. Sonrasında belirlediğimiz ders ve çalışma miktarını anlaşılması basit bir tablo ile sıraya koyacağız. Böyle yaptığımız zaman etkili ve verimli ders çalışmak da sağlanmış olur. Unutmayalım ki planlı çalışmak aynı zamanda verimli çalışmak demektir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap