Hedef Belirlemenin Faydaları

03.05.2014 - 15:05

hedef belirlemek

Kendi hayatlarından ve etraflarındaki dünyadan hoşnut olmayan insanlarla her gün karşılaşırız. Kendi dünyalarıyla tatmin olmayan 100 kişiden en 98 tanesinin nasıl bir dünya istedikleri hakkında zihinlerinde oluşmuş net bir resim olmadığını biliyor muydunuz? Daha iyi bir hayat için hedefleri yoktur. Sonuçta, değiştirmek için hiç çaba sarf etmedikleri bir dünyada yaşamayı sürdürürler.

Bir keresinde emeklilik hakkında konuşma yapan bir tıp doktoru konuşma yapıyordu. Kendisi 100 yaşın üstündeki insanların ortak özellikleri üzerine geniş araştırmalar yapmıştı. Dinleyicilere uzun yaşayan insanların ortak ne gibi özellikleri olabileceğini sordu. Herkesin bu konu hakkında düşünmesini istedi. Dinleyenlerin büyük bir kısmı yaşlı insanların beden sağlıklarına dikkat etmek gibi konular üzerinde duracağını varsaymıştı. Buna rağmen doktor beden sağlığı ile ilgili konularda çok az ortak özelliğin bulunduğunu söyleyerek dinleyenleri şaşırttı. 100 yaşını geçmiş insanlardaki en yaygın özellik hepsinin geleceğe bakışıydı. Nerdeyse hepsinin hedefi vardı. Hedef belirlemek sizin 100 yaşına kadar yaşamanızı sağlamayabilir ancak bu hususta başarılı olma olasılığınızı da arttırır. Amaç bilinci olmadan hayatta bir yere varılmaz. Büyük adamların hayatlarına baktığımızda çoğunun küçükken bu şuanda gerçekleştirdikleri hayallerini hedeflediklerini görürüz.

Hedefler yapılan işe değer katar

İnsanların işlerini nasıl ele aldıkları, hedeflerini nasıl gördüklerine büyük ölçüde bağlıdır. Bir insan bir amacını önemsiz buluyorsa o amaç üzerinde yoğunlaşmaz. Eğer değerli görürse tam tersi geçerli olur. Hedeflerinizi görüşünüze dayandırmanızın önemli olmasının bir nedeni budur. Hedefleriniz değer verdiğiniz bir görüşe katkıda bulunduğunda, o hedeflere ulaştıran iş sizin için değerli olur. Bu da hayatınızı olumlu bir çizgide sürdürmenizi sağlar. Gerçekten değer verdiğiniz bir şey uğruna bir şeyler yapmak sizin kendinizi daha önemli hissetmenizi sağlayacaktır.

Hedefler gücümüzü arttırır

Yıllar önce gazetelerde, 300 balinanın birden öldüğü haberi başlık olmuştu. Balinalar sardalye balıklarının peşine düşmüş ve kendilerini bir koya hapsetmişlerdi. Frederick Brown dedi ki, “küçük balıklar, denizin devlerini ölüme sürükledi. Geniş güçlerini önemsiz hedefler uğruna harcayıp küçük kuyrukları izleyerek vahşi sonlarına teslim oldular.” Hedefi olmayan insanlar, bu hikâyedeki balinalara benzer. Büyük güçleri ve potansiyelleri bulunduğu halde, enerjilerini asıl sapmaları gerekenin dışında şeylerle tüketirler. Potansiyelinize ulaşma sırası geldiğinde, gözünüzü dayanıklılığa ve yüksek getirisi olan alanlara dikmiş olarak durmanız gerekir. Eğer sınav kazanmak istiyorsanız bu size ders çalışma konusunda dayanıklılık sağlar. Ayrıca dayanıklılık konusunda çalışmaya devam ettiğinizde bu size, mukavemetinizi daha da geliştirmenizde yardımcı olur. Artık dayanıklı ve dik durabilen güçlü bir bireysiniz demektir. İrade sahibi olmak da bu yolla mümkündür. Sonunda hedeflerinize ulaştığınızda da verdiğiniz çabanın artık geride kaldığını ve çok da büyük olmadığını fark edeceksiniz. Bu yüzden yapacağınız her çalışmayı bir hedef doğrultusunda yapmanız gerekir. Aksi taktirde yönünüzü şaşırırsınız ve gücünüzü kaybedersiniz. 


Etiketler:
  • başarı    
  • Yorumlar
    Yorum Yap