Üçgen Çeşitleri

01.05.2016 - 21:40

üçgen çeşitleri

Üçgenler konusunun geometri açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İlk ve an basit geometrik şekil üçgendir. Basit olmasına rağmen içerisinde daha sonrasında gelebilecek çoğu konunun özetini barındırır. Yani üçgenleri bilmeden geometride hiçbir şey yapamazsınız.

Üçgenlerle ilgili bir mesele de üçgen çeşitleri meselesidir. Üçgenleri sınıflandırma onları tanıma açısından çok önemlidir. Üçgenleri sınıflandırmak için üçgen çeşitlerini iyi bilmek gerekir. Üçgen çeşitleri ve özellikleri birçok olduğu için bu konuyu bilmek üçgenleri anlamak için de önemlidir. Geniş açılı üçgen çeşitleri denince mesela aklımıza ne geliyor? Ya da üçgen çeşitleri nelerdir diye sorulduğunda direk cevap verebiliyor muyuz?

Aslında üçgen çeşitleri nelerdir diye sorulduğunda bu soruyu ikiye ayırmak gerekiyor. Bir üçgeni sınıflandırırken ya açılarına göre ya da kenar uzunluklarına göre sınıflandırırız. Tabi kenar uzunluğu ile açılar arasında da bir bağlantı mutlaka bulunmaktadır. Üçgen çeşitlerine üçgende açılar konusunda değindik. Burada tekrardan özet geçmekte fayda var. Üçgenler açı ve kenarlarına göre üçe ayrılırlar.

Açılarına Göre Üçgen Çeşitleri

Açılarına göre üçgenler üç çeşittir. Bunları şöyle sayabiliriz:

 1. Dar açılı üçgen
 2. Dik açılı üçgen
 3. Geniş açılı üçgen

Bu sınıflandırma temel bir sınıflandırmadır. Yoksa dar açılı üçgen çeşitleri de daha alt guruplara göre birçoktur. Ancak burada esas sınıflandırma böyle yapılmaktadır.

Dar açılı üçgen: Açılarının hepsi 90 dereceden küçük olan üçgendir. Mesela bir açı 50, diğeri 60, diğeri de 70 derece olsun bir üçgende. Bu üçgen dar açılı üçgen olur.

Dik açılı üçgen: Doğrudan dik üçgen de denen bu üçgende bir tane açı diktir yani 90 derecedir. Geri kalan iki açının toplamı da 90 derece olur. Mesela bir açı 90, diğerlerinden biri 50, biri 40 olsa bu dik açılı üçgen olur.

Geniş açılı üçgen: Açılarından biri 90 dereceden büyük olan üçgene denir. 100, 110, 120 derece gibi açılar varsa bir üçgende, bu üçgen geniş açılı üçgendir.

açılarına göre üçgen çeşitleri

Gördüğünüz gibi açılarına göre üçgen çeşitlerinde temel ölçüt 90 dereceye göre durumdur. Dik açı dediğimiz 90 derece bir üçgenin dar, dik veya geniş olduğunu belirler.

Kenar Uzunluklarına Göre Üçgen Çeşitleri

Kenar uzunluklarına göre üçgen çeşitleri de yine aynı şekilde üç çeşittir. Bunlar şöyledir.

 1. Çeşitkenar üçgen
 2. İkizkenar üçgen
 3. Eşkenar üçgen

Çeşitkenar üçgen: Üç kenarının uzunluğu da farklı olan üçgene denir. Sıradan üçgenler bu sınıfa girer.

İkizkenar üçgen: İki kenarı eşit olan üçgen çeşididir. Zaten kenarlar eşit olduğu için o kenara bakan açılar da doğal olarak eşit olacaktır.

Eşkenar üçgen: üç kenarı da eşit olan üçgen çeşididir. Haliyle üç açısı da eşit ve 60’ar derece olur. En özel ve en güzel üçgen bu üçgendir.

kenarlarına göre üçgen çeşitleri

Kenar uzunluklarına göre üçgen çeşitleri sınıflandırılırken kenarların eşitliği baz alınmıştır. İkizkenar ve eşkenar üçgenler aynı zamanda özel üçgenler kategorisinde olduğu için bu kategoriye girmeyen üçgenleri çeşitkenar üçgen sınıfına koyarız. Elinize aldığınız kalemle rastgele bir üçgen çizseniz muhtemelen eşitlik tutturamayacağınız için çizdiğiniz üçgen çeşitkenar bir üçgen olacaktır.


Etiketler:
 • geometri    
 • Yorumlar
  Yorum Yap
  Ayhan Kaya 2017-05-10-104758

  üçgenler üçe değil ikiye ayrılır